Prvý september 2016 sa stal čiernym dňom pre americký aj čínsky kozmický program. Katastrofa postihla americkú raketu Falcon 9 a čínsku Dlhý pochod 4C. K zraneniam nedošlo, škody sú len materiálne. Sonda OSIRIS-REx stojaca neďaleko miesta nehody tak pár dní nato mohla úspešne odštartovať.O havárii čínskeho nosiča Dlhý pochod 4C, ktorý sa pokúšal vyniesť na orbitu družicu Gaofen 10, nie je známych veľa informácií. Súvisí to aj s faktom, že raketa odštartovala z kozmodrómu Tchaj-jüan, z ktorého vzlietajú skôr utajené armádne misie. Podľa svetového času sa nehoda stala ešte 31. 8. o 18:50. Trosky prvého stupňa rakety sa našli na predpokladanom mieste. K havárii došlo až počas práce tretieho stupňa rakety, výbuchom počas jeho reštartu. Isté je, že družica obežnú dráhu nedosiahla. Ide o prvú čínsku haváriu od roku 2013.
Katastrofa na americkom Cape Canaveral sa neudiala počas letu, ale počas príprav rakety na skúšku zážihu na rampe. Raketa Falcon 9, ktorá mala na vrchole umiestnený izraelský geostacionárny telekomunikačný satelit Amos 6, mala odštartovať 3. septembra. Do rakety sa pred skúšobným zážihom v čase nehody ešte stále čerpalo palivo. O 13:07 svetového času, osem minút pred plánovaným zážihom, vrchol horného stupňa explodoval. Aerodynamický kryt, v ktorom bol satelit, potom dopadol na rampu a pravdepodobne došlo k výbuchu nádrží s jeho palivom – hydrazínom. Výbuch odmrštil úlomky družice a jej krytu do okolia. Trvalo niekoľko minút, kým zhorelo všetko palivo v rakete. Poškodená zostala samozrejme aj rampa, na ktorej raketa stála, a ktorej opravy budú trvať mesiace. Škody dosahujú stovky miliónov dolárov, len samotný Amos 6 mal hodnotu 280 miliónov dolárov. Príčina nehody zatiaľ tiež nie je známa – do úvahy podľa prvých správ prichádza nielen porucha na rakete, ale aj na rampe či jej náklade.
Postupná deštrukcia rakety Falcon 9. Zdroj: kosmonautix.cz
Len 1,75 km od rampy, na ktorej stál Falcon 9, je ďalšia rampa, na ktorej sa na štart pripravovala raketa Atlas V so sondou OSIRIS-REx k asteroidu. Hoci úlomky zničenej rakety boli nájdené až niekoľko kilometrov od miesta nehody, Atlas V s jej nákladom nepoškodili, prípravy na jej misiu neohrozili, a sonda úspešne odštartovala 8. septembra.