Prechádzajúci diel seriáluAni na jeseň 2023 stále nebolo isté, či prvá pilotovaná misia na povrch Mesiaca v programe Artemis, Artemis 3, použije ako priestupnú stanicu lunárnu kozmickú stanicu Gateway alebo nie. V každom prípade sú však tieto dva programy veľmi úzko späté a snažia sa vzájomne časovo zosynchronizovať. Došlo však k odkladu prvej pilotovanej misie programu, Artemis 2 a v náväznosti na to aj ďalších misií. Dokonca sa začalo uvažovať o tom, že ešte ani Artemis 3 by na Mesiaci nepristála, ako bolo doteraz v pláne, aby zostalo viac času na vývoj pristávacieho modulu a skafandrov. To so sebou prinieslo aj odklad plánovaných štartov jednotlivých súčastí Gateway. Od roku 2024 sa už o ich štarte neuvažuje skôr ako v roku 2026 a v dosiahnutí cieľovej dráhy o roku 2027.
V Spojených štátoch a Taliansku zatiaľ pokračovala výroba prvkov pre moduly stanice PPE a HALO. Modul PPE postupne dostal svoj základný, kvádrovitý tvar. Zároveň sa pracovalo aj na výrobe ich spájacieho prvku, adaptéra IEA.
Začala však robiť problémy predraženosť rakety SLS, ktorá je nosičom tak kozmických lodí Orion, ako aj modulov stanice Gateway (s výnimkou prvých dvoch, ktoré odštartujú s raketou Falcon Heavy). Postupne sa upustilo od návrhov nechať misiu Artemis 3 navštíviť stanicu.
17. novembra 2023 prišla informácia, že primárna štruktúra modulu HALO aj letová štruktúra adaptéra IEA bola dokončená. Modulu HALO zatiaľ chýbajú koncové steny. Práce sa presunuli do interiéru modulu. Krátko na to sa našla aj náhrada za zrušenú ruskú spoluúčasť na stanici. 7. januára 2024 NASA oznámila, že vývoj prechodovej komory pre výstup astronautov do otvoreného vesmíru zverila Spojeným arabským emirátom. V rámci dohody medzi emirátmi a USA poletí na povrch Mesiaca tiež arabský astronaut. Tieto dve mocnosti spolu už predtým úspešne spolupracovali. Prechodovú komoru by podľa predbežných plánov mala vyniesť misia Artemis 6. Ďalšie aktualizované plány potvrdili, že Gateway navštívi po prvý raz až posádka misie Artemis 4 a to v roku 2028 – pravda, len ak sa podarí dodržať termín štartu stanice najneskôr do leta 2027.
Na jar 2024 oznámila ESA, že svoje tri kľúčové prvky pre Gateway, z toho dva moduly a jeden komunikačný systém, pomenovala. Dostali aj vlastné logá. Malý obytný modul označovaný ako I-Hab je oficiálne Lunar I-Hab, ESPRIT Refuelling Module (ERM) zase Lunar View a ESPRIT HALO-Lunar Communication System (HLCS) dostal meno Lunar Link. Lunar View naznačuje, že súčasťou tohto modulu budú okrem dokovacích portov a úložných priestorov okná poskytujúce veľkolepý výhľad do kozmu a na Mesiac. Zakrátko bola dokončená aj maketa modulu Lunar I-Hab (modul HALO už vtedy maketu mal), ktorú začali astronauti so skúsenosťami s pobytom na ISS testovať.
Pokročili aj práce na module HALO. NASA oznámila, že s pravdepodobnosťou 70 % odštartujú HALO a PPE v decembri 2027. Ich dráha po štarte bude mať výšku 200 až 33 700 km nad Zemou a na dráhu okolo Mesiaca ju pomaly zmení vlastný pohon stanice. Pre dosiahnutie správnej dráhy je dôležité, aby súhrnná hmotnosť oboch modulov neprekročila vytýčené limity. Hmotnosť modulu HALO však limity prekročila o celé stovky kilogramov. Jednou z príčin je zle vypočítaná hmotnosť káblových zväzkov, ktoré sa do modulu nainštalovali. Podarilo sa síce nájsť nejaké komponenty, ktoré môžu byť z modulu odobrané a poslané na stanicu neskôr, keď už bude na orbite okolo Mesiaca. Stále to však nepostačuje. Na riešení sa ešte pracuje. Ďalší problém, s ktorým technici pri konštrukcii HALO zápasia, sú jeho systémy podpory života ECLSS. Panujú obavy, že tieto systémy nedokážu modul dostatočne chladiť.