S prvou pilotovanou misiou kozmickej lode Starliner sme sa
rozlúčili krátko po jej spojení sa s ISS. Jej posádka mala na stanici stráviť osem dní a potom v Starlineri pristáť. Lenže počas približovania k ISS sa objavil problém s tryskami, ktorý spôsobil malý odklad spojenia a zaslúžil sa o ešte väčší odklad pristátia. Aký veľký, to dvojčlenná posádka v zložení Barry Wilmore a Sunita Williamsová nevedela celé týždne. Až 24. augusta bolo rozhodnuté, že tento rok sa na Zem nevrátia. A nevrátia sa ani v lodi, v ktorej odštartovali.
Pozemské tímy začali po úspešnom spojení motorčeky na pripojenej lodi testovať. Tieto testy prebiehali do 28. júla. Práca motorčekov bola normálna, hoci bol zaevidovaný ďalší únik hélia z nich. Získané údaje sa však ešte porovnávali s údajmi zo skúšok na servisnom module na Zemi. To zabralo ďalšie týždne a bolo to veľmi náročné. NASA sa preto dohodla so SpaceX na odklade štartu pilotovanej misie Crew-9. Odklad bol o viac než mesiac. Zároveň NASA začala zvažovať, že by návrat Barryho Wilmora a Sunity Williamsovej prebehol v tomto Crew Dragone. Odklad nastal práve preto, aby agentúra mala flexibilitu rozhodovania, ale tiež preto, aby bolo možné vykonať nevyhnutné zmeny, ktoré by nastali, ak by sa touto loďou vracala posádka Starlinera. Na ISS bolo dosť zásob aj pre túto predĺženú návštevu.
24. augusta v priebehu tlačovej konferencie NASA oznámila, že kozmická loď Starliner sa zo svojho prvého pilotovaného letu v rozpore s pôvodným plánom vráti bez posádky. Po skúškach jej problematických motorov sa totiž nepodarilo s istotou dokázať, že loď je bezpečná. Hoci sa nedá povedať ani to, že by bola nebezpečná, NASA je po tragédiách raketoplánov Challenger a Columbia už opatrnejšia. Jej dvojčlennú posádku privezie na Zem kozmická loď Crew Dragon, ktorá má štartovať 24. septembra s dvojčlennou posádkou namiesto pôvodne plánovanej klasickej štvorčlennej. Poletí na nej veliteľka Zena Cardmanová a pilot Aleksandr Gorbunov. Povezú zároveň skafandry pre Williamsovú a Wilmora. Návrat Crew Dragonu prebehne vo februári 2025. Williamsová a Wilmore sa tak stali stálymi členmi expedícií 71 a 72. Pridali sa k bežnej práci na stanici, dokonca by mohli aj vystupovať do kozmického priestoru.
Starliner sa mal vrátiť v automatickom režime, s čím sa pri tejto misii nepočítalo, a preto do 29. augusta prebiehali prípravy jeho softvérového vybavenia. Zároveň až do svojho odpojenia slúžil ako únikový dopravný prostriedok pre svoju posádku, keby bolo stanicu treba evakuovať. Jeho odpojenie sa plánovalo zhruba v polovici septembra, neskôr sa spresnilo na 6. septembra. Svojím odpojením uvoľnil spojovací uzol pre prilietajúci Crew Dragon. Zatiaľ nie je známe, ako to vyzerá s budúcnosťou Starlinera po takomto neúspechu jeho posledného skúšobného letu. Súčasný riaditeľ NASA, Bill Nelson, ale uviedol, že je stopercentne presvedčený, že Starliner raz bude lietať k ISS s posádkou. Veľa bude závisieť aj od priebehu jeho zostupu a prípadných problémov, ktoré sa počas pristávania objavia. V tomto smere však Starliner nesklamal. Podľa plánu sa 6. septembra od stanice odpojil a 7. septembra pristál na padákoch v oblasti White Sands v Novom Mexiku. Počas všetkých fáz pristávania loď fungovala podľa očakávaní.
Situáciu navyše skomplikovala nehoda prvého stupňa rakety Falcon 9. Pri rutinnom štarte s družicami Starlink 28. augusta nezvládol pristátie na morskú plošinu. Prevrátil sa a explodoval. Federálny letecký úrad tak už druhý raz v tomto roku zakázal Falconom štartovať, na čo doplatila mimo iného aj komerčná misia s prvým komerčným výstupom do otvoreného vesmíru, ktorá mala vzlietnuť v týchto dňoch. Lety sa však obnovili neobyčajne rýchlo. Na žiadosť SpaceX už dva dni po tomto incidente Federálny letecký úrad štarty znova povolil. Loď, v ktorej sa vráti posádka Starlinera, by tak mohla odštartovať podľa plánu.