Úvodník

Od poslednej cesty človeka na Mesiac uplynulo už viac ako 50 rokov. Keď astronauti misie Apolla 17 Schmidt a Cernan nastupovali do lunárneho modulu, Cernan povedal:

 „Keď teraz naposledy kráčam po Mesiaci, dúfam, že to nebudú posledné kroky a že budúcnosť ukáže, že dnešný vývoj ukul ďalší osud ľudstva. My opúšťame Taurus-Littrow v mieri, tak, ako sme sem prišli. Nech tí, ktorí sa sem vrátia, prídu v mieri a v pokoji pre celé ľudstvo. Nech má posádka Apolla 17 šťastnú cestu domov! “

 Vtedy sme ani netušili, že bude trvať viac ako polstoročie, kým sa ľudia znova poprechádzajú po mesačnom povrchu. Čas plynie veľmi rýchlo a dnes dúfame, že Mesiac na nás už tak dlho čakať nebude.

Nový vesmírny program NASA s názvom Artemis má za cieľ obnoviť lety človeka na Mesiac. V tomto desaťročí sa tam plánujeme vrátiť. Zároveň by na jeho obežnej dráhe mala vzniknúť aj orbitálna stanica Gateway a na povrchu Mesiaca trvalá infraštruktúra. Pri všetkom, čomu ako ľudstvo čelíme, sa to zdá ako scifi. No je to realita priekopníkov technológií a ľudského poznania dnešných dní.

Valentín Korinek