Tento mesiac si pripomíname 50. výročie misie Apollo 17. Bol to zatiaľ posledný let ľudskej posádky na Mesiac. Štart sa uskutočnil 7. decembra 1972 a po 12-tich dňoch veliteľský modul lode pristál v Tichom oceáne. Bola to zároveň jediná misia na Mesiac, ktorej sa zúčastnil vedecký pracovník – geológ Harrison Schmitt.
Za začiatok príprav na let Apolla 17 možno považovať október 1970, kedy na Kennedyho vesmírne stredisko (KSC) začali prichádzať prvé diely nosnej rakety Saturn V s výrobným číslom SA-512. V marci 1972 dorazila na KSC aj veliteľská a pomocná sekcia vlastnej lode Apollo. Následne sa zahájili jej skúšky vo vákuovej komore. V polovici mája 1972 sa v montážnej hale č. 3 Vehicle Assembly Building (VAB) začala na pohyblivom vypúšťacom zariadení zostavovať nosná raketa, ktorej budovanie trvalo takmer do konca júna.
2. júna 1972 bol na KSC privezený aj lunárny rover. O niečo neskôr ho nasledoval lunárny modul, ktorý tiež podstúpil skúšky vo vákuovej komore. V júli sa skúšky veliteľského, servisného aj lunárneho modulu skončili a zahájila sa montáž ich zostavy. 24. augusta sa už kompletne zostavená kozmická loď premiestnila do VAB a tam ju pripevnili na vrchol nosnej rakety. O štyri dni neskôr sa celá zostava presunula na štartovací komplex 39-A. 11. októbra sa začala celková skúška systémov nosnej rakety. 20. a 21. novembra prebehlo skúšobné odpočítavanie, 30. novembra bolo zahájené vlastné odpočítavanie pred štartom. Záverečná časť odpočítavania prebiehala bez problémov. Posádka prišla na rampu zhruba tri hodiny pred štartom. Tvorili ju veliteľ Eugene A. "Gene" Cernan, pilot veliteľského modulu Ronald E. Evans a pilot lunárneho modulu Harrison H. Schmitt.
Štartovacie okno bolo stanovené na 21:53—01:31 hodín miestneho času. Išlo o jediný nočný štart v programe Apollo. V čase 21:53 sa štart uskutočniť nemohol vinou technických problémov. Odpočítavanie bolo prerušené a z času T-3,07 minúty bolo vrátené na T-22 minút. Po odstránení námrazy, ktorá sa za ten čas utvorila na ochladených motoroch, sa odpočítavanie rozbehlo znova. Opäť však bolo prerušené, tentoraz v čase T-8 minút. Znova sa rozbehlo o 00:25 miestneho času a tentoraz už nerušene prebehlo až do konca.
Apollo 17 sa po vzlete najprv dostalo na parkovaciu obežnú dráhu okolo Zeme. Trojhodinové oneskorenie štartu sa podarilo "dohnať" letom po rýchlejšej dráhe. Po dvoch obehoch sa loď zážihom tretieho stupňa Saturnu V odpútala od Zeme a zamierila k Mesiacu. "Prestavba lode", pri ktorej sa lunárny modul pripája na opačný koniec veliteľského modulu, než s ktorým bol spojený pri štarte, prebehla takmer bez problémov. Apollo 17 sa k Mesiacu priblížilo 10. decembra. Na jeho obežnú dráhu ju dostal manéver, ktorý prebehol v zákryte za Mesiacom. Nasledovalo oddelenie pristávacieho modulu Challenger s Cernanom a Schmidtom. Modul dosadol na mesačný povrch 11. decembra 1972. Geológ Schmitt ihneď po prvom výstupe z lunárneho modulu jasal nad množstvom minerálov, ktoré videl. Označil Mesiac za geologický raj.
Druhý výstup do otvoreného vesmíru v nasledujúci deň bol spojený s jazdou mesačným roverom a šplhaním sa oboch členov posádky do prudkého svahu za vzorkami. Cestou naspäť do lunárneho modulu sa dvojici podarilo nájsť zaujímavé vzorky oranžovej pôdy.
Tretiu vychádzku počas tretieho dňa na mesačnom povrchu venovali prieskumu miest severne od miesta pristátia. V závere vychádzky nasledovala ceremónia s odhalením pamätnej dosky, na ktorej je text: "Na tomto mieste skončil prvý prieskum Mesiaca človekom v decembri 1972 n. l. Nech sa mier, s ktorým sme prišli, odrazí v živote všetkých národov na Zemi". Cernan, astronaut so slovenskými koreňmi, vyslovil nádej, že jeho kroky ako kroky posledného človeka na Mesiaci nezostanú poslednými krokmi dlho. Jeho prianie sa však nenaplnilo. Ani polstoročie po tom, ako nastúpil do lunárneho modulu a horná časť modulu vzlietla, aby sa spojila s veliteľským a servisným modulom a zahájila cestu domov, sa ľudia na Mesiac stále nevrátili, aj keď už na to prebiehajú intenzívne prípravy a testy vrátane bezpilotnej misie Artemis 1.
Pristátie poslednej mesačnej výpravy prebehlo hladko 19. decembra 1972.