Aj tento rok je kráľom jesennej oblohy Jupiter

  • Tomáš Dobrovodský | 5 Október 2011
    Praktická astronómia
Jupiter so svojimi mesiacmi v zornom poli ďalekohľadu
S pomaly sa končiacim letom a skorším súmrakom máme opäť možnosť už zvečera pozorovať tmavú hviezdnu oblohu a súhvezdia na nej. Aj tento rok je jesenným hlavným hrdinom planéta Jupiter. Nachádza sa v súhvezdí Baran a jeho prítomnosť medzi jesennými súhvezdiami sa prakticky nedá prehliadnuť.

Jupiter, približne dvanásť krát väčší ako Zem, je štvrtým najjasnejším objektom na oblohe a jeho jasnosť sa v najbližšom období bude pohybovať medzi -2,7 a -2,9 mag. So stále vyššie vystupujúcou ekliptikou sa podmienky na jeho večerné pozorovanie budú s pribúdajúcimi týždňami len zlepšovať. 29. októbra 2011 prejde opozíciou, bude teda najbližšie k Zemi a jeho vzdialenosť od nás sa bude pohybovať tesne pod štvornásobkom vzdialenosti Zem - Slnko. V období okolo opozície bude na pozemskej oblohe vychádzať v čase zapadajúceho Slnka a bude tak pozorovateľný po celú noc.

Pri pohľade voľným okom nám rozlišovacia schopnosť našich očí nedovolí vidieť viac ako len "žltastú jasnú hviezdu". Jeho uhlový rozmer je blízko opozície približne 50". No už i malý ďalekohľad nám pomôže rozlíšiť pomerne veľa detailov. Na kotúčiku planéty uvidíme náznaky atmosférických pásov tohto obra. Pri použití väčšieho zväčšenia a v spojení s pokojnou zemskou atmosférou môžeme uvidieť aj tzv. Veľkú červenú škvrnu - výrazný atmosférický vír. Okolie planéty zdobia štyri Galileove mesiace - Io, Europa, Ganymedes a Kallisto. Ich poloha sa v priebehu niekoľkých hodín mení, a tak ich je možné v priebehu noci pozorovať v rôznych polohách.

V pomerne nedávnej minulosti oznámili v súvislosti s Jupiterom amatérsky aj profesionálny astronómovia niekoľko zaujímavostí, ktoré svedčia o tom, že najväčšia planéta Slnečnej sústavy nás neprestáva prekvapovať. Prvou, o ktorej sme aj písali, je skutočnosť, že Jupiteru na nejaký čas zmizol južný rovníkový pás a jeho výzor sa tak nápadne zmenil. Viac o tejto problematike sa dočítate v našom článku. Ďalšia prišla minulý rok z Japonska, kde dvaja tamojší amatéri nezávisle od seba pozorovali 20. augusta 2010 o 20:22 h SELČ náraz planétky do atmosféry Jupitera. Vtedy sa jednalo dokonca už o druhý prípad v roku.

Okrem Jupitera môžeme svoju pozornosť zamerať aj na planétu Urán, ktorý nájdeme v súhvezdí Rýb. Ten je prakticky na hranici viditeľnosti voľným okom a v ďalekohľade je možné ho pod väčším zväčšením identifikovať ako maličký modrastý kotúčik. Presnejšie polohy oboch nebeských pútnikov medzi jesennými súhvezdiami nájdete aj v našej mapke.

jupiter_011.png

Poloha Jupitera a Uránu na tohtoročnej jesennej oblohe (Stellarium)