Pohľad na približne 200 ultrachladných trpasličích hviezd ukazuje, že nemajú dostatočnú intenzitu ultrafialového svetla na to, aby mali potenciál naštartovať život. Môže to vyzerať ako zlá správa pre hľadanie známok mimozemského života na vzdialených planétach, avšak tieto malé hviezdy môžeme použiť na ďalšie štúdie odhaľujúce nové podmienky pre vytvorenie chemických väzieb pre základ života, ako ho poznáme.
V porovnaní s naším Slnkom sú trpasličie hviezdy v novej štúdii nepatrné, veľké približne ako Jupiter, a vážiace asi desatinu toho, čo Slnko. Patria tiež medzi najbežnejšie typy hviezd. A keďže sú chladné a pomerne slabé, je často ľahšie spozorovať planéty, ktoré okolo nich obiehajú, ako v žiare veľkých jasných hviezd. Astronómovia, ktorí študujú malú červenú hviezdu TRAPPIST-1, napríklad zistili, že je hostiteľom siedmich planét veľkosti Zeme, vrátane troch, ktoré môžu byť v obývateľnej zóne hviezdy, kde sú podmienky vhodné pre život.
Aby však život na obývateľnej planéte mohol existovať, musí nejako začať. Jednou z možností je, že ultrafialové svetlo poskytne energiu potrebnú na spojenie vodíka, kyslíka, uhlíka, dusíka, síry a ďalších atómov, ktoré tvoria zlúčeniny, ktoré sú predpokladmi pre život.
Vedci zmerali UV žiarenie vyžarované 208 relatívne blízkymi ultrachladnými trpaslíkmi vo vzdialenosti 130 svetelných rokov od Zeme. Hviezdy, ktoré študovali, vyžarujú UV svetlo, ako to robí naše Slnko, a mnohé produkujú UV, keď dochádza k erupciám. Celkovo je však UV energia, ktorú malé hviezdy uvoľňujú, príliš nízka na to, aby vytvorila chemikálie potrebné na naštartovanie života.
Štúdium ultrachladných hviezd môže byť užitočné pri zisťovaní, či život dokáže naštartovať aj niečo iné ako UV svetlo. Mali by sme hľadať život na planétach, ktoré majú najmenšiu UV aktivitu, kde môžeme s istotou vedieť, že prebiotická chémia riadená UV žiarením nemôže nastať. Ak však nájdeme dôkazy o živote na týchto typoch planét, ukáže to, že existujú aj iné cesty k životu.
Vedci tvrdia, že zdroje energie, ktoré by mohli začať život, môžu tiež spôsobiť, že planéty budú menej obývateľné pre zložitejšie formy života. Teraz je najlepšou cestou študovať prípad od prípadu a čakať na ďalšie pozorovacie obmedzenia, ako v prípade systému TRAPPIST-1.
Ak astronómovia nakoniec nájdu život na planétach obiehajúcich okolo ultrachladných trpaslíkov, potvrdí to potenciál vzniku života bez UV žiarenia. Ale ak sa ukáže, že na planétach okolo mnohých trpasličích hviezd, ktoré vidíme, neexistujú žiadne známky obývateľnosti, šanca nájsť život mimo našej slnečnej sústavy bude minimálna. Tak či onak, až budúce prieskumy ultrachladných trpasličích hviezd by nám mohli poskytnúť lepšie informácie o výskyte mimozemského života vo vesmíre.
(zdroj:www.sciencenews.org)