Mesačná tvár je zvrásnená množstvom kráterov, ktoré vznikali na jeho povrchu počas celej jeho histórie. Nie je tomu inak ani dnes. V priebehu miliárd rokov došlo aj k takým kolíziám, pri ktorých bol mesačný materiál vyvrhnutý do priestoru. Nedávno si takýto materiál astronómova všimli po prvýkrát. Predpokladajú, že ide o trosky z veľmi dávnej kolízie. Záhadný objekt známy ako *Kamoʻoalewa sa zdá byť zablúdeným úlomkom Mesiaca.
Kamoʻoalewa je jedným z piatich známych kvázi satelitov Zeme. Kvázi satelity sú objekty, ktoré sa pri svojom obehu okolo Slnka držia pomerne blízko planéty. Málo sa však vie o sprievodných objektoch planéty Zem, pretože tieto objekty sú veľmi malé a slabé čo sa týka jasnosti od odrazeného slnečného svetla. Napríklad Kamoʻoalewa má priemer okolo 40 metrov a pohybuje sa v rámci svojho obehu 40 až 100-krát ďalej od Zeme ako Mesiac, pretože jeho obežná dráha okolo Slnka sa prepletá s dráhou Zeme. Práve táto situácia donútila astronómov uvažovať o povahe takýchto objektov.
Objekt na kvázisatelitnej obežnej dráhe je zaujímavý. Pre podobné asteroidy je totiž veľmi ťažké dostať sa na takéto typy obežných dráh. Na takéto orbity sa asteroidy z hlavného pásu nedostanú. Obežná dráha takmer identická s obežnou dráhou Zeme tak vyvoláva podozrenie, že tento objekt vznikol v systéme Zem - Mesiac.
Astronómovia použili LBT (Veľký binokulárny ďalekohľad) a Lowell Discovery Telescope v Safforde, aby sa pozreli na Kamoʻoalewa vo viditeľných a blízkych infračervených vlnových dĺžkach. Svetlo na týchto vlnových dĺžkach obsahuje dôležité informácie o mineráloch v skalnatých telesách, čo pomáha odlíšiť povrchové zloženie objektov ako je Mesiac, asteroidy a planéty zemského typu.
Kamoʻoalewa odrážal viac slnečného svetla pri dlhších alebo červenších vlnových dĺžkach. Vedci zistili, že získané spektrum sa nepodobá žiadnemu známemu blízkozemskému asteroidu. Skôr sa podobalo na zrnká silikátovej horniny z Mesiaca, ktoré na Zem priniesli astronauti z Apolla 14.
Podrobnejšie pozorovania by mohli pomôcť potvrdiť, že Kamoʻoalewa sa skladá z mesačného materiálu, no najlepšie by bolo získať vzorku priamo z jeho povrchu. Je pravdepodobnné, že sa to podarí, pretože čínska vesmírna agentúra oznámila plány vyslať sondu k asteroidu Kamoʻoalewa, vziať vzorky a priviezť ich späť na Zem. Možno sa tak stane už na konci tohto desaťročia.
469219 *Kamoʻoalewa, predbežne označený ako 2016 HO3, je veľmi malý asteroid, rýchlo rotujúci (otočka okolo jeho osi trvá približne 30 min) blízkozemský objekt patriaci do skupiny Apollo s priemerom približne 41 metrov. V súčasnosti je to kvázi družica Zeme. Je zároveň najmenší, najbližší a najstabilnejší kvázi satelit obiehajúci okolo nás. Jeho doba obehu okolo Slnka je 366 dní. Objavený bol v roku 2016.
(zdroj:www.sciencenews.org)