Najbližšia doteraz nájdená čierna diera je len 1 560 svetelných rokov od Zeme. Čierna diera, nazývaná Gaia BH1, má asi 10-násobok hmotnosti slnka a obieha okolo hviezdy podobnej slnku.
Najznámejšie čierne diery hromadia a požierajú plyn z masívnych sprievodných hviezd. Tento plyn vytvára disk okolo čiernej diery a jasne žiari v röntgenovej oblasti spektra. „Nenásytné a hladné“ čierne diery však nie sú v našej Galaxii až tak bežné. Oveľa početnejšie sú pokojné čierne diery, ktoré nie sú ďaleko od akéhokoľvek zdroja.
Astrofyzik Kareem El-Badry a jeho kolegovia sa preto obrátili na nedávno zverejnené údaje z kozmickej lode Gaia, ktorá presne mapuje polohy miliárd hviezd. Hviezdu, ktorú čierna diera obieha v bezpečnej vzdialenosti nezožerie, ale svojou gravitáciou ju bude ťahať sem a tam. Astronómovia tak môžu detegovať pohyb hviezdy a odvodiť prítomnosť a miesto samotnej čiernej diery.
Zo stoviek tisíc hviezd, ktoré vyzerali, že na ne pôsobí neviditeľný objekt, sa len jedna zdala ako dobrý kandidát na čiernu dieru. Následné pozorovania s inými teleskopmi podporili myšlienku, že skutočne ide o čiernu dieru.
Gaia BH1 je najbližšia čierna diera k Zemi, ktorá bola kedy objavená – ďalšia najbližšia je vzdialená približne 3 200 svetelných rokov. Ale pravdepodobne to nie je to najbližšie, čo existuje, alebo dokonca to najbližšie, čo kedy nájdeme. Astronómovia si myslia, že v Mliečnej dráhe je asi 100 miliónov čiernych dier, no takmer všetky sú pre nás doposiaľ neviditeľné. "Sú len izolované, takže ich nevidíme," hovorí El-Badry z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridge, Massachusetts.
Ďalšie zverejnenie údajov od Gaia má vyjsť v roku 2025 a El-Badry očakáva, že to prinesie oveľa viac informácii o ďalších čiernych dierach.
(zdroj:www.sciencenews.org)