Astronómovia našli hviezdu – "príbuznú" nášho Slnka

  • Jaroslav Váňa | 3 Jún 2014
    Stelárna astronómia
Tím astronómov vedených Ivanom Ramirezom z Texaskej univerzity v Austine našiel prvé "dvojča" Slnka – hviezdu, ktorá prakticky naisto vznikla z toho istého plynoprachového mračna, ako naša hviezda.

Príbuzný Slnka má katalógové označenie HD 162 826. Je to hviezda o 15 % hmotnejšia ako Slnko, nachádzajúca sa vo vzdialenosti 11 svetelných rokov od nás v súhvezdí Herkules. Nie je viditeľná voľným okom, ale už v malom ďalekohľade áno. Nachádza sa v blízkosti jasnej hviezdy Vegy.

Vedci skúmali súbor 30 potenciálnych kandidátov príbuzných Slnka. Pri skúmaní každej hviezdy bola použitá spektroskopia s vysokým rozlíšením, aby dostali presnú predstavu o chemickom zložení každej konkrétnej hviezdy.

Okrem chemickej analýzy tím použil údaje o dráhach hviezd – o ich obehu okolo centra Galaxie. Výsledkom bolo, že množstvo kandidátov sa zúžilo na jedného: HD 162 826.

Nie je známe, či túto hviezdu doprevádzajú planéty, na ktorých by bol prípadný život. Šťastnou zhodou okolností sa skúmaním tejto hviezdy počas 15 rokov zaoberal Tím hľadania planét McDonaldovho observatória. Výsledkom ich pozorovaní a výpočtov je vylúčenie možnosti, že v blízkosti hviezdy môžu obiehať obrie planéty (tzv. horúce Jupitery), pričom sa nedá vylúčiť možnosť prítomnosti menších, Zemi podobných planét na dráhach okolo HD 162 826.(zdroj:Kosmičeskij dajdžest No. 20 ( 72 ), 2014)