Čínska sonda Tianwen-1 úspešne zakotvila 10. februára na polárnej obežnej dráhe okolo Marsu. Sedemmesačnú cestu zavŕšila 15-minútovým zapálením motorov, ktoré sondu dostatočne spomalili, aby mohla byť gravitačne zachytená červenou planétou. Čínske spravodajské agentúry neprenášali brzdiaci manéver naživo, úspech však potvrdili niekoľko minút po tom. Príchod sondy nastal deň po tom, čo Spojené arabské emiráty úspešne umiestnili svoju sondu Hope na rovníkovú obežnú dráhu, určenú k prieskumu marťanskej atmosféry.
Tianwen-1 je oveľa ambicióznejšia sonda. Jej orbitálna časť je vybavená najmodernejšími prístrojmi na diaľkové snímanie. Menšia pristávacia časť má v máji vysadiť na povrchu planéty šesťkolesový rover.
Tianwen-1 a Hope sa pripojili k flotile ôsmich ďalších funkčných sond na Marse a okolo neho, vrátane sondy InSight na povrchu, roveru Curiosity a ďalších šiestich orbitálnych sond. Tri z nich vyslala NASA, dva ESA a jeden India.
Keď Rover Perseverance zostúpi do marťanskej atmosféry a pristane v kráteri Jezero, zvýši 18. februára celkový počet sond na deväť. Perseverance bude hľadať stopy existencie dávneho mikrobiálneho života a ukladať do pamäte vzorky hornín a pôdy pre prípadný návrat na Zem. Bude tiež niesť experimentálny vrtuľník na testovanie motorového riadeného letu v tenkej atmosfére.
pozrite aj článok
Vytrvalosť na Marse
(zdroj:astronomynow.com)