Čo sa vlastne stalo 15. februára nad Čeljabinskou oblasťou?

  • Tomáš Dobrovodský | 18 Február 2013
    Slnečná sústava
Udalosťou minulého týždňa v astronómii bol jednoznačne rozpad meteoroidu nad Ruskom, ktorý spôsobil nemalý ohlas v širokej verejnosti. A nie náhodou. Za posledné desaťročia sa nám totiž nepodarilo zdokumentovať zásah Zeme väčším telesom a boli sme tak svedkami rozpadu najväčšieho pozorovaného telesa od Tunguzskej katastrofy v roku 1908.

O 15. februári 2013 sa bude ešte dlho hovoriť. Astronómovia očakávali k Zemi blízke priblíženie asteroidu 2012 DA14. K tomu skutočne aj prišlo, ale akoby "nadplán" zasiahlo Zem aj najväčšie pozorované teleso za bezmála 100 rokov. Stalo sa tak v ranných hodinách miestneho času pri Čeljabinsku za Uralom. Akákoľvek súvislosť týchto dvoch telies bola však už pri letmom pohľade na ich dráhy vylúčená, išlo teda len o obyčajnú náhodu.   

V čase krátko po 03:20 UTC vstúpilo nad Čeljabinskou oblasťou do atmosféry teleso s odhadovanými rozmermi 15 - 17 metrov. Priletelo od severovýchodu a po niečo vyše tridsiatich sekundách letu explodovalo v atmosfére. Pri sérii výbuchov vznikla mohutná rázová vlna, ktorá spôsobila rozsiahle materiálne škody a jej následky zranili stovky ľudí. Hodnota predpokladanej uvoľnenej energie bola okolo 500 kiloton, teda asi 25-násobok energie Hirošimskej atómovej bomby. Odhad rýchlosti pri vstupe telesa do atmosféry sa pohybuje okolo 17 km/s a jeho hmotnosti v rozmedzí 7 - 10 tisíc ton. Predpokladá sa, že menšie časti telesa dopadli aj na zemský povrch v podobe meteoritov a nález jednotlivých fragmentov je tak snáď otázkou najbližších dní. Tie sú totiž kľúčom k presnejším údajom o samotnom telese, jeho zložení a v konečnom dôsledku veľa napovedia aj o jeho pôvode v Slnečnej sústave.

stopa_m.png

Po prelete bolidu zostala v atmosfére nad oblasťou mohutná stopa

 (zdroj:NASA)