Najznámejšia súkromná kozmická spoločnosť SpaceX už takmer rok postupne vypúšťa do kozmu družice systému Starlink. Tie by mali celému svetu umožniť prístup k vysokorýchlostnému internetu. Nevídaný počet družíc – viac než 11 tisíc – štartuje postupne v skupinách, ktoré môžete vidieť aj na vlastné oči.
Starlink je systém rozsahom neporovnateľný s ničím v histórii kozmonautiky. Má vo výslednej podobe obsahovať viac družíc, než vynieslo ľudstvo do vesmíru za celú históriu kozmonautiky. A je to tiež prvý vlastný náklad tejto spoločnosti s výnimkou testovacieho, ktorý vynáša raketou Falcon 9.
Pri prvých preletoch na obežnej dráhe sú družice viditeľné ako pohybujúce sa body v rade za sebou jasnosti 2-3 mag. Medzi astronómami si vyslúžili prezývku „vláčiky“. Raketa najprv vynesie skupinu družíc na neobyčajne nízku parkovaciu dráhu, vo výške len 290 km. Z nej sa na etapy funkčné družice vlastnými iontovými motormi presúvajú na dráhu vo výške 350 km. Na tejto dráhe majú jasnosti v intervale 5-8 mag a ľudské oko ich už spravidla nevidí. Intervaly presunov družíc na vyššiu dráhu sú viac než mesačné a skupinky družíc opúšťajúcich nízku orbitu majú po dvadsať členov.
Ako zistiť, kedy družice Starlink na nízkej orbite pozorovať? Tieto údaje poskytuje hneď niekoľko internetových stránok. Jednou z nich je www.heavens-above.com , ktorá na rozdiel od minulosti dnes už vie sama lokalizovať vaše pozorovacie miesto a predloží vám údaje v slovenčine. Netreba ich ani vyhľadávať, v úvodnej sekcii sú zaradené v zozname najjasnejších družíc. Tabuľka ukáže informácie pre každý jeden satelit: dátum preletu, jeho meno, jasnosť (ak je známa), čas a horizontálne súradnice začiatku, kulminácie a konca každého preletu. Hlavička tabuľky je síce po slovensky, ale telo tabuľky obsahuje skratky z anglických názvov svetových strán. N – north (sever), S – south (juh), W – west (západ) a E, east (východ).
Rady družíc Starlink pred oddelením sa od nosnej rakety. Zdroj: commons.wikimedia.org
Inou možnosťou je síce anglická, ale jednoduchšia stránka james.darpinian.com/satellites. Tá takisto lokalizuje vašu polohu. Ukáže vám prelety pre všetky najbližšie družice jednak ako pohľad zhora, z vesmíru, a súčasne pri pohľade z vášho pozorovacieho miesta. Smer pohľadu aj obzor v tejto simulácii je prispôsobený miestu, odkiaľ dáta sledujete. Vďaka tomu ľahko zistíte, na ktorú svetovú stranu a ako vysoko sa treba pozerať aj v prípade, že neovládate horizontálnu sústavu súradníc. Ak chcete pozorovacie miesto zmeniť, v pravej časti obrazovky nájdete funkciu Open Street View. Po kliknutí na toto zelené tlačidlo sa vám otvorí okno, do ktorého zadáte adresu, odkiaľ chcete pozorovať. Systém vám dokonca aj predpovie počasie v dobe preletu. Slovo bright naznačuje, že prelet bude jasný (a teda relatívne zaujímavejší).
Hoci v menu naľavo neuvádza mená satelitov (tie sa dozviete až po rozkliknutí odkazu), Starlinky medzi nimi viete ľahko nájsť vďaka tomu, že je uvedený väčší počet týchto družíc. Napríklad 13x. Alebo môžete kliknúť na tento odkaz, ktorý vám ukáže len prelety Starlinkov: james.darpinian.com/satellites/?special=starlink. Navyše sa môžete nechať systémom včas upozorniť na prelet, a to buď notifikáciou v prehliadači, Google kalendárom, alebo zložkou iCal.
Na záver treba dodať, že množstvo astronómov z týchto družíc radosť nemá. Rušia totiž pozorovanie a snímkovanie nočnej oblohy. Preto sa v súčasnosti testuje nový typ povrchu družíc, ktorý by nemal byť až taký odrazivý ako povrch prvých várok.
(zdroj:www.kosmonautix.cz)