Extrasolárna planéta WASP-62b má podľa nového výskumu priehľadnú atmosféru bez oparu a oblakov. Bezoblačné exoplanéty sú mimoriadne zriedkavé. Astronómovia odhadujú, že ich je menej ako 7%.Okrem tejto, poznáme už len jednu exoplanétu s čistou atmosférou. Je ňou WASP-96b, ktorá bola objavená v roku 2018.
Astronómovia sa domnievajú, že štúdium exoplanét s bezoblačnou atmosférou prispeje k lepšiemu pochopeniu ich vývoja.
Čistá atmosféra navyše uľahčuje štúdium chemického zloženia planét.
WASP-62b bola objavená v roku 2012 prostredníctvom projektu WASP (Wide Angle Search for Planets), ktorého úlohou bolo pátranie po extrasolárnych planétach na južnej oblohe.
Planéta WASP-62b je plynný obor s polovičnou hmotnosťou Jupitera, obiehajúca okolo materskej hviezdy vo vzdialenosti 0,06 AU (1 AU = vzdialenosť Zem-Slnko). Jeden obeh jej trvá 4,4 dňa. Sklon dráhy planéty nám umožňuje pozorovať jej prechody popred disk hviezdy.
Hviezda WASP-62 patrí do spektrálneho typu F, nachádza sa v súhvezdí Mečiar, vo vzdialenosti 575 ly (svetelných rokov).
Astronómovia zhotovili pomocou Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu spektrum planéty WASP-62b, čo im pomohlo detegovať prítomnosť niektorých chemických prvkov.
Astronómovia sledovali planétu počas jej troch prechodov popred materskú hviezdu v optickej časti spektra. Takéto pozorovania umožňujú zistiť prítomnosť sodíka a draslíka v atmosfére planéty.
Prítomnosť draslíka potvrdená nebola, ale absorpčné čiary sodíka boli prekvapivo silné.
Mraky alebo opar v atmosfére by znemožnili detekciu sodíka. V takomto prípade dokážu astronómovia zvyčajne zistiť iba slabé náznaky jeho prítomnosti.
(zdroj:www.sci-news.com)