Hubblov vesmírny ďalekohľad (HST) nasnímal planétu okolo blízkej hviezdy Fomalhaut. Je to vôbec prvá snímka exoplanéty zhotovená vo viditeľnom svetle.
Fomalhaut leží vo vzdialenosti 25 ly (svetelných rokov) v smere súhvezdia Južná ryba. Hviezdu obklopuje rozsiahly prachový disk. Planéta Fomalhaut b sa nachádza v tomto disku vo vzdialenosti 119 AU (vzdialeností Zem - Slnko) od materskej hviezdy, čo je približne 4 krát ďalej ako vzdialenosť Slnko - Neptún. Profesor Paul Kalas z Kalifornskej univerzity v Berkeley študuje prachový disk okolo Fomalhauta už 15 rokov. Na snímkach s HST si všimol, že disk má ostrý vnútorný okraj. Príčinou daného tvaru disku môže byť len gravitačná sila planéty (rovnako sú formované aj prstence Saturna jeho mesiacmi). Trvalo až 3 roky, kým bolo možné získať 2 snímky planéty. No oplatilo sa čakať, lebo zo snímkov vypočítaná obežná perióda planéty (872 rokov), súhlasí s jej vzdialenosťou od Fomalhauta.
Jasnosť planéty oproti pozorovaniu spred troch rokov klesla o pol magnitúdy (1,25 krát). Vysvetlenie tohto javu zatiaľ ešte nepoznáme. Hmotnosť planéty sa odhaduje na 0,3 až 2 hmotnosti Jupitera. Ak však okolo formujúcej sa planéty krúži cirkumplanetárny prachový disk odrážajúci väčšie množstvo svetla, bola by jej hmotnosť podobná hmotnosti Neptúnu.
Kalas a jeho kolegovia plánujú rovnakou technikou sledovať prachové disky aj okolo iných hviezd. Získajú tak viac informácií o planéte Fomalhaut b, ako aj prachovom disku obklopujúcom hviezdu.
(zdroj:astronomynow.com)