Hmlovina v tvare arašidu

  • Marcel Škreka | 5 Máj 2009
    Stelárna astronómia
umelcova predstava systému RS Ophiuchi
Podľa pozorovaní Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu (HST) vytvorili pozostatky po výbuchu hviezdy hmlovinu v tvare arašidu. Hviezda patriaca medzi kataklizmické premenné vybuchla pred 3 rokmi.

Hviezda RS Ophiuchi je v skutočnosti dvojhviezda: hviezda pri konci svojho života - "nafúknutý" červený obor a už mŕtva hviezda - biely trpaslík. Hviezdy sa obiehajú v takej blízkosti, že biely trpaslík sa nachádza vo vonkajšej časti riedkej atmosféry červeneného obra a naberá tak značné množstvo jeho plynu na svoj povrch. Po čase dosiahne látka na povrchu bieleho trpaslíka kritickú hmotnosť na zapálenie termonukleárnej reakcie a hviezda vybuchne ako nova. V prípade RS Ophiuchi  nastáva takáto udalosť každých 20 rokov.

Pri každom výbuchu je z bieleho trpaslíka rýchlosťou dosahujúcou 3000 km/s vyvrhnuté množstvo plynu a prachu o hmotnosti niekoľkých Zemí.

Snímky z HST boli zhotovené 155 a 449 dní po výbuchu. Aby bol dostatočne pokrytý časový vývoj expandujúceho materiálu, sledovali RS Ophiuchi aj pozemské ďalekohľady. Vznikajúca hmlovina má 2 laloky, čím pripomína arašid, pričom laloky sú na a pod rovinou sústavy RS Ophiuchi, kde je menej materiálu brzdiaceho expanziu.

Výbuchov v tomto systéme bude ešte mnoho, no ten posledný pravdepodobne bieleho trpaslíka roztrhá. Niektorí astronómovia veria, že podobné dvojhviezdy explodujú ako supernovy. Či je to možné potvrdí alebo vyvráti ďalší intenzívny prieskum kataklizmických premenných hviezd.



(zdroj:astronomynow.com)
Ďalšie články z kategórie Stelárna astronómia
Hladné biele trpaslíky
Valentín Korinek | 9 Jún 2024
Spiaci obor
Marcel Škreka | 10 Máj 2024
Ako sa rodia modrí superobri
Valentín Korinek | 30 Apríl 2024

PORTÁL ASTRONOMICKÝCH INFORMÁCIÍ A ZAUJÍMAVOSTÍ

Pripravujú pracovníci Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom - kultúrneho zariadenia Banskobystrického samosprávneho kraja