Hodina Zeme 2013

  • Tomáš Dobrovodský | 18 Marec 2013
    Praktická astronómia
Stáva sa už pravidlom, že so začiatkom jari máme možnosť byť súčasťou jednej skutočne globálnej kampane, ktorá si kladie za cieľ upozorniť na problémy životného prostredia nás ľudí na našej planéte. Volá sa Hodina Zeme.

Ak ste o nej ešte nepočuli, buďte si istí, že v dohľadnej dobe počuť budete. Z astronomického hladiska a z pohľadu ochrany tmavej oblohy, je nezanedbateľné, že hlavným nástrojom tejto kampane je hromadné, demonštratívne vypnutie osvetlenia na jednu hodinu.     

Hodina Zeme je pravdepodobne najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Zhasnutím svetiel každoročne prepája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 6000 mestách a obciach. História sa datuje k 31. marca 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 krajinách v 18 časových pásmach. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji. Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. Hodina Zeme je posolstvom nádeje a činu. Nie je len o  zhasnutí svetiel na hodinu raz za rok. Predstavte si, čo dokážeme, ak budeme jednať spoločne. Hodina Zeme už urobila veľa pre zvýšenie povedomia napríklad o zmenách klímy na našej planéte.

hodina_ban.png

Zapojiť sa môžete aj Vy!  V sobotu, 23. marca 2013 o 20:30 h miestneho času na hodinu, hodinu venovanú našej Zemi, zhasnite svetlá vo svojej domácnosti či firme, vypnite televízor a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete, k celosvetovej elite.
(zdroj:www.svetelneznecistenie.sk)