HST objavil štvrtý mesiac Pluta

  • Marcel Škreka | 21 Júl 2011
    Slnečná sústava
Astronómovia využili ďalekohľad HST na hľadanie možných prstencov okolo trpasličej planéty Pluto. Namiesto nich však objavili už štvrtý mesiac obiehajúci tento ľadový svet.

Mesiac priebežne pomenovaný P4 je najmenší spomedzi mesiacov Pluta. Jeho priemer sa odhaduje na 13 až 34 km. Najväčší mesiac Charon má priemer 1034 km a dva menšie Nix a Hydra 32 až 113 km. Dráha P4 leží práve medzi dvoma menšími mesiacmi.

P4 bol prvý krát zaznamenaný kamerou WFC3 28. júna a následne potvrdený ďalšími pozorovaniami z 3. a 18. júla. Expozičná doba nových snímok bola omnoho dlhšia ako v predchádzajúcich prípadoch, čo je dôvod, prečo bol P4 objavený až teraz.

Pátranie po prstencoch v okolí Pluta vychádza z predpokladu, že materiál uvoľnený z Pluta nárazmi mikrometeoritov mohol ostať na obežnej dráhe okolo planéty. Zatiaľ neboli objavené žiadne prstence, no pozorovania ďalekohľadom HST budú pokračovať až do roku 2015, kým sa ku planéte nepriblíži sonda New Horizons, ktorej úlohou je preskúmať Pluto z blízka.

P4_1.jpg

P4_2.jpg

Dva snímky zhotovené v rozmedzí jedného týždňa ďalekohľadom HST zobrazujú 4 mesiace Pluta spolu s novo objaveným P4. Snímok: NASA, ESA, and M. Showalter (SETI Institute).(zdroj:www.astronomynow.com)