NGC 2005 sa nachádza približne 750 svetelných rokov od stredu trpasličej galaxie, Veľkého Magellanovho oblaku (LMC), ktorá je najväčšou satelitnou galaxiou Mliečnej cesty, a ktorá je vzdialená od Zeme približne 162 000 svetelných rokov.
Guľové hviezdokopy sú husto usporiadané skupiny hviezd, ktoré môžu obsahovať desiatky tisíc alebo milióny hviezd. Sú silno gravitačne viazané, a preto sú veľmi stabilné.
Táto stabilita prispieva k ich dlhej životnosti. Guľové hviezdokopy sú staré miliardy rokov a často sa v nich nachádzajú aj veľmi staré hviezdy. Štúdium guľových hviezdokôp vo vesmíre je tak trochu podobné štúdiu fosílií na Zemi: Skameneliny umožňujú spoznať vlastnosti dávnych rastlín a živočíchov, guľové hviezdokopy zasa objasňujú vlastnosti najstarších hviezd.
Súčasné teórie vývoja galaxií predpokladajú, že galaxie sa navzájom spájajú. Astronómovia si myslia, že relatívne veľké galaxie, ktoré pozorujeme v súčasnom vesmíre, vznikli splynutím menších galaxií. Ak je to pravda, potom by sme mohli získať dôkazy, že najstaršie hviezdy v blízkych galaxiách vznikli v rôznych galaktických prostrediach.
Keďže guľové hviezdokopy obsahujú staré hviezdy a sú stabilné, predstavujú vynikajúce laboratórium na testovanie tejto hypotézy. NGC 2005 je takouto asociáciu hviezd a jej existencia poskytuje dôkazy, ktoré podporujú teóriu evolúcie galaxií prostredníctvom ich spájania.
To, čo robí NGC 2005 trochu zvláštnou od jej okolia, je skutočnosť, že jej hviezdy majú chemické zloženie, ktoré je odlišné od okolitých hviezd vo Veľkom Magelanovom oblaku (LMC). To naznačuje, že vo svojej minulosti LMC prešiel spojením s inou galaxiou, ktorá sa už dávno stratila v dnešnom LMC, avšak NGC 2005 zostala ako jej pozostatok, akási fosília, svedok dávneho spojenia.
(zdroj:phys.org)