Uspeli tam, kde Rusi nie. India sa nedávno stala iba štvrtou krajinou sveta, ktorá bezpečne dopravila svoju kozmickú sondu na povrch Mesiaca. Navyše nešlo o hocijaké miesto, ale o okolie južného pólu, čo je ťažko dosiahnuteľná oblasť, jednak kvôli dráhe, jednak kvôli jeho členitému terénu. Stalo sa tak len pár dní po tom, ako sa o pristátie v tejto lokalite pokúsil podobne veľký a ťažký ruský pristávací modul ruskej sondy
Luna 25.
Indický pristávací modul sa volá Vikram a je súčasťou misie Čandrájan 3. Ako označenie napovedá, ide o tretiu indickú výpravu k Mesiacu. Čandrájan 1 ho od roku 2008 skúmala len z obežnej dráhy, Čandrájan 2 mal v roku 2019 pristáť a vyložiť na mesačný povrch vozidlo. Všetko prebiehalo naokolo hladko až do výšky len 2,1 km nad povrchom Mesiaca, no v dôsledku softvérovej chyby modul napokon havaroval. Sonda však mala aj orbitálnu časť, ktorá funguje dodnes. Veľmi krátko po havárii indická vesmírna agentúra ISRO uviedla, že sa o pristátie na Mesiaci pokúsi znova.
Reparátom bol Čandrájan 3 s rovnomenným pristávacím modulom aj vozidlom ako Čandrájan 2. Celkové náklady na túto misiu sa vyšplhali na 145 miliónov dolárov, čo je pomerne málo. Misia s nosnou raketou LVM-3, v súčasnosti najsilnejšou nosnou raketou Indie, odštartovala z kozmodrómu Šríharikota 14. júla 2023. Počas preletu absolvovala niekoľko manévrov. 5. augusta sonda uskutočnila motorický manéver, ktorý ju naviedol na obežnú dráhu okolo Mesiaca. Dráha bola vysoko eliptická, ale sonda ju manévrami postupne znižovala až do 14. augusta, kedy sa stala takmer kruhovou. 17. augusta sa rozdelila na pristávací modul s vozidlom a orbitálnu časť, ktorá slúži ako komunikačná družica, hoci väčšinu času by mal modul komunikovať so Zemou priamo (dosadol na privrátenú stranu Mesiaca). Pristávací modul Vikram má hmotnosť 1752 kg, z čoho 26 kg pripadá na vozidielko Pragyan. Vikram nesie štyri vedecké prístroje a Pragyan dva. Väčšina vybavenia modulu je veľmi podobná jeho neúspešnému predchodcovi, ale nesie aj pár vylepšení. Napríklad jeho nohy sú zosilnené, aby zniesol aj pristátie pri vyššej rýchlosti, na ktorú zrejme doplatil modul misie Čandrájan 2. Nechýbalo, prirodzene, ani vylepšenie softvéru. Pragyan bol umiestnený v komore vnútri pristávacieho modulu. Dvere komory mu po otvorení slúžili ako rampa, ktorou zišiel na povrch. Pohybuje sa na šesťkolesovom podvozku, je vybavený dvojicou navigačných kamier, riadený na diaľku zo Zeme a prejde asi 1 cm za sekundu. Zisťuje chemické zloženie mesačného povrchu prostredníctvom spektrometrov na palube.
23. augusta začal záverečný zostupový manéver, pri ktorom Vikram brzdil spätnými tryskami svojich štyroch hlavných motorov. Okrem toho má aj osem malým motorov na orientáciu modulu. Miesto pristátia počas zostupu sonda zmenila, pretože na základe údajov svojich kamier vyhodnotila pôvodné miesto ako nebezpečné. Zostup modulu sa zastavil, modul trochu stúpol a poodletel nad iné miesto. Tu v čase 14:32 SELČ bezpečne dosadol. Lokalita leží približne 625 km od južného pólu Mesiaca, takmer na rovnakom mieste, aké bolo vybrané pre jeho predchodcu, ale predsa len o čosi vhodnejšom. Malo to byť zhruba 120 km od miesta pristátia ruského modulu, pokiaľ by ten úspešne pristál tiež.
Životnosť pristávacieho modulu aj vozidielka je iba štrnásť dní, čo zodpovedá dobe, keď na jedno miesto Mesiaca nepretržite dopadá denné svetlo. To modul využije na výrobu elektrickej energie prostredníctvom svojich dvoch solárnych panelov. Vlastný solárny panel má aj Pragyan.
Vozidielko vystúpilo na mesačný povrch hneď na druhý deň po pristátí, 24. augusta. Prešlo prvých osem metrov a potvrdilo, že ono aj pristávací modul sú v poriadku. 29. augusta bol zverejnený jeho prvý významnejší objav – na skúmanom mieste sa nachádza síra.
Pragyan so Zemou komunikoval len cez pristávací modul. Ten okrem sprostredkovania komunikácie tiež skúmal mesacotrasenia, riedku mesačnú atmosféru a teplotu povrchových vrstiev. Západ Slnka v ich lokalite ale pre obe telesá zrejme znamenal definitívny koniec, pretože nemajú prostriedky, vďaka ktorým by vedeli prečkať mrazivú mesačnú noc.