Informácie o kométe C/2012 S1 (ISON)

  • Tomáš Dobrovodský | 16 Október 2013
    Slnečná sústava
Foto: Marek Harman - 05.10.2013
Kométa C/2012 S1 (ISON) je v súčasnosti od Slnka vzdialená takmer 1,3 AU a už sa o nej hovorí a publikuje oveľa viac ako býva pri kométach zvykom. Nie náhodou. Zvlášť na severnej pologuli sú do jej pozorovania vkladané veľké nádeje, spomína sa dokonca aj  termín "kométa desaťročia".

Vývoj jej jasnosti je v súčasnosti bedlivo sledovaný. Posledné odhady hovoria síce o menšom zaostaní oproti pôvodným prepokladom a berú tak vietor z plachiet optimistickým scenárom jej pozorovania. Aj tie menej optimistické však sľubujú na konci novembra a v decembri pozorovateľský zážitok, na ktorý budeme možno ešte dlho spomínať. Odhadnúť najbližší vývoj je však veľmi ťažké. Ako sa nakoniec situácia vyvinie a či sa jadro kométy nerozpadne pri prechode perihéliom, budeme každopádne vedieť v poslednom mesiaci tohto roka.

V týchto dňoch je možné nájsť kométu v zornom poli amatérskych astronomických ďalekohľadov a väčších triédrov v súhvezdí Lev na rannej oblohe. Všetko podstatné o nej, jej pozorovaní a aktuálnom vývoji nájdete na našich stránkach venovaných kométe ISON.

Súčasťou stránok je aj fotogaléria kométy. Ak sa rozhodnete kométu zachytiť na čip svojho fotoaparátu a budete sa chcieť o výsledok podeliť s ostatnými, radi vaše zábery uverejníme. No a samozrejme akékoľvek otázky ku kométe C/2012 S1 (ISON), jej pozorovaní, ale aj všeobecne ku kométam vám radi zodpovieme na adrese ison@szaa.org