Jupiter stráca svoju ozdobu

  • Marcel Škreka | 18 Máj 2010
    Slnečná sústava
Planétu Jupiter si nevieme predstaviť inak, ako pruhovaného obra s množstvom striedajúcich sa svetlých a tmavých oblačných pásov. V poslednej dobe sa v jeho atmosfére dejú viditeľné zmeny.

Tieto oblačné štruktúry pozorujeme na Jupiteri už od vynájdenia ďalekohľadu. Najvýraznejšie sú 2 tmavé pásy rozprestierajúce sa tesne nad a pod rovníkom. Podľa astronómov sú tvorené zmrznutými kryštálikmi čpavku zmiešaného so zlúčenín síry a fosforu.

Nedávne snímky zhotovené austrálskym amatérskym astronómom Anthonym Wesleym ukazujú, že južný rovníkový pás zmizol.

Tento tmavý pruh existoval ešte koncom roka 2009, 2 mesiace pred tým, ako sa Jupiter na oblohe dostal do tesnej blízkosti Slnka a prestal byť viditeľný. Už vtedy astronómovia zaregistrovali, že tmavý pás postupne bledne. Keď sa začiatkom apríla planéta vymanila so slnečných lúčov, pás už nebolo vôbec vidieť.

Nie je to prvý krát, čo južný rovníkový pás zmizol. Stalo sa tak napr. v roku 1973, keď okolo planéty prelietala sonda Pioneer 10, ktorá zhotovila prvé detailné snímky Jupitera. Druhý krát to bolo začiatkom 90. rokov minulého storočia.

Glenn Orton z Jet Propulsion Laboratory úkaz vysvetľuje takto: Pásy, ktoré sa obvykle zdajú  tmavé, vybledli. Prevažuje tu vysoko ležiaca svetlá oblačnosť, ktorá v ostatných oblastiach chýba. Tým došlo k prekrytiu spodnej tmavej oblačnosti.

Zatiaľ však nie je jasné, prečo táto dočasná svetlá oblačnosť vzniká práve nad južným rovníkovým pásom a nie inde.

K zmiznutiu pásu došlo v dobe šíriacich sa, no stále záhadných zmien na Jupiteri prejavujúcich sa zmenou farieb aj iných pásov a škvŕn v atmosfére.

Južný rovníkový pás síce nevidíme, ale Veľká červená škvrna na jeho okraji je stále pozorovateľná. Z toho vyplýva, že južný pás s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj zmizol a nebol prekrytý hmlou vo vyšších vrstvách atmosféry.

jupiter-bez.jpg


Pripomeňme ešte, že Anthony Wesley je aj objaviteľom tmavej stopy v atmosfére planéty Jupiter, ktorá vznikla v júli 2009 po zrážke s asteroidom, alebo kométou. Vyplýva z toho, že aj v dnešnej dobe má pozemské pozorovanie obrích planét stále význam.

V tomto období nájdeme Jupiter na rannej oblohe nad východným obzorom.



(zdroj:www.astrovm.cz)