Kométa C/2012 F6 (Lemmon) na rannej oblohe

  • Tomáš Dobrovodský | 7 Máj 2013
    Slnečná sústava
Kométa C/2012 F6 (Lemmon) s výrazne zeleným zafarbením pozorovaná z južnej pologule. Kredit: Ignacio Diaz Bobillo, Observatorio "Las Lechuzas", Mercedes, Buenos Aires, Argentina
V priebehu tohto, na stretnutia s jasnými kométami prekvapivo bohatého roka, je dobré v týchto dňoch upriamiť pozornosť na rannú oblohu. Pri troche snahy na nej môžeme pozorovať tretiu kométu v poradí na pomyselnej stupnici jasnosti týchto telies v tomto roku. O kométe C/2012 F6 (Lemmon) hovorili optimistické predpoklady ako o tretej voľným okom pozorovateľnej kométe v roku 2013. To sa naplnilo len na južnej oblohe a u nás sa tak musíme uskromniť len s pohľadom v triédroch alebo malých ďalekohľadoch.

Túto dlhoperiodickú kométu objavil Alex R. Gibbs z Mount Lemmon Survey 23. marca 2012 na snímkach z 1,5 metrového ďalekohľadu patriacemu tomuto prehliadkovému projektu. Až doposiaľ bola záležitosťou výlučne južnej oblohy, kde sa stala v priebehu februára na nejaký čas aj cirkumpolárnym objektom. Skoro na deň presne od objavu prešla vo vzdialenosti 0,73 AU perihéliom (24. marca 2013) a krátko predtým bola odhadnutá aj jej maximálna jasnosť na 4,7 mag.

V prvých dňoch mája sa dostáva na rannú oblohu na severnej pologuli. V týchto dňoch ju nájdeme veľmi krátko pred východom Slnka v súhvezdiach Ryby a Pegas. Jej jasnosť však už klesá a zostáva tak niečo málo pod hranicou viditeľnosti voľným okom. Na začiatku mája 2013 to bolo asi 6,7 mag. V nasledujúcom období  prekročí 7,0 mag a jej púť severnou oblohou bude možné pozorovať až do leta v súhvezdiach Androméda, Kassiopea a Cefeus, v ktorých sa podľa predpovedí najprv stratí z dosahu triédrov a neskôr aj malých astronomických ďalekohľadov.

map_lemmon.png

Poloha kométy C/2012 F6 (Lemmon) na severnej pologuli pre nadchádzajúce obdobie. Zdroj: http://www.aerith.net (Seiichi Yoshida).