Mapa Parku tmavej oblohy Poloniny

  • Tomáš Dobrovodský | 5 December 2011
    Praktická astronómia
Už sme vás na našich stránkach informovali, že v najtmavšom kúte Slovenska, vzniklo územie chrániace krásu nočnej oblohy - Park tmavej oblohy Poloniny. Začiatkom decembra uplynul už celý rok od jeho slávnostného vyhlásenia.

Za ten čas sa ľuďom zo sekcie svetelného znečistenia Slovenského zväzu astronómov amatérov podaril veľký kus práce. Nedávno bola napríklad odhalená prvá informačná tabuľa, ležiaca presne na 49. rovnobežke, ktorá oblasťou prechádza.

Ďalšou vecou je vznik podrobnej mapy Parku tmavej oblohy. Je to vlastne obojstranný plagát vo formáte A1. Na jeho prednej strane sú vyznačené významné turistické zaujímavosti, prírodné a kultúrne pamiatky. Na zadnej strane sa potom  dočítate podrobné informácie o danej oblasti, o prírodných rezerváciách, zaniknutých obciach, vojenských cintorínoch, drevených kostolíkoch a iných zaujímavých miestach.

mapa parku TO.jpg

Mapa tiež obsahuje dôležité informácie, ako sú napríklad možnosti ubytovania, či miesta vhodné pre astronomické pozorovania. Je vhodne doplnená aj fotografiami najvýznamnejších zaujímavostí parku.

Celý plagát si môžete stiahnuť kliknutím na tento link.

Ak budete hľadať tip na budúcoročnú dovolenku s ďalekohľadom, nechajte sa inšpirovať. Najvýchodnejší kút našej krajiny v Národnom parku Poloniny vám ponúka okrem nedotknutej prírody aj jedinečne krásnu nočnú oblohu. Takú, akú by ste inde na Slovensku len ťažko hľadali.

obloha_kolonica.jpg

Nočná obloha nad astronomickým observatóriom v Kolonickom sedle s výraznou Mliečnou cestou a zodiakálnym svetlom. Foto: Pavol Ďuriš

 (zdroj:www.svetelneznecistenie.sk)