Pristávací modul InSight zaznamenal dva silné seizmické otrasy, ktorých epicentrum leží v oblasti zvanej Cerberus Fossae. Pred necelým marťanským rokom (dvoma pozemskými rokmi) tu boli pozorované dve iné podobne silné udalosti. Nové otrasy mali magnitúdy 3,3 a 3,1, tie predchádzajúce 3,6 a 3,5 magnitúdy. InSight do dnešného dňa zaznamenal viac ako 500 slabších marsotrasení, no tie na rozdiel od štyroch silnejších nemôžu poslúžiť k snímaniu vnútra planéty.
Štúdium marsotrasení je jedným zo spôsobov, ako sa vedci snažia lepšie porozumieť stavbe marťanského plášťa a jadra. Planéta nemá tektonické platne ako Zem, má však vulkanicky aktívne oblasti, v ktorých môžu vznikať otrasy. Marsotrasenia zo 7. a 18. marca ukázali, že Cerberus Fossae patrí medzi ne.
V priebehu misie Insight boli pozorované dva rôzne typy marsotrasení: jeden typ sa viac podobá mesačným, druhý pozemským. Zemetrasné vlny prechádzajú cez planétu priamejšie, zatiaľ čo mesiacotrasné bývajú veľmi rozptýlené. Tie marťanské sa správaním nachádajú niekde pomedzi. Je zaujímavé, že všetky štyri väčšie marsotrasenia z Cerberus Fossae sú podobné tým pozemským.
Oba novo zaznamenané aj oba staršie otrasy nastali, keď bolo na severnej pologuli Marsu leto. Vietor býva v tomto období pokojnejší, preto vedci predpovedali, že bude ideálny na „počúvanie“ otrasov. Seizmometer nazývaný Seizmický experiment pre výskum vnútornej štruktúry (SEIS) je zakrytý štítom v tvare kupoly, ktorý ho chráni pred vetrom a zabraňuje jeho nadmernému ochladeniu. Stále je však dostatočne citlivý na to, aby vietor spôsobil dostatočne silné vibrácie, ktoré dokážu prekryť niektoré marsotrasenia. Počas uplynulej severnej zimnej sezóny nedokázal InSight zaznamenať žiadne otrasy.
(zdroj:astronomynow.com)