Snímky víriaceho prachu a plynu s jemným zakrivením blízko stredu môžu naznačovať existenciu exoplanéty formujúcej sa okolo hviezdy AB Aurigae.Astronómovia môžu po prvýkrát vidieť priamy dôkaz planéty, ktorá sa tvorí okolo mladej hviezdy. Špirálový disk plynu a prachu obklopujúci hviezdu AB Aurigae obsahuje malé zvinutie v tvare písmena S v blízkosti stredu špirály. Tieto zakrivenia sú presným miestom, kde sa musí vytvárať nová planéta.
Astronómovia už predtým registrovali medzery v obrovských špirálach, o ktorých sa predpokladalo, že sú vytvárané neviditeľnými planétami v diskoch plynu a prachu okolo mladých hviezd. Teórie o tom, ako sa planéty formujú a zhromažďujú materiál z týchto diskov, predpokladajú, že pohyby planét ďalej naberajú okolo seba plyn vytvárajúc víry, ktoré určujú polohy planét.
Di Folco a jeho kolegovia použili infračervené pozorovania z Atacama Large Millimeter / submillimeter Array a Very Large Telescope, oba v Čile, aby našli špirálu a planétu v jednom takomto zakrivení v AB Aurigae.
Detail disku a plynu okolo mladej hviezdy odhaľuje jasný uzol zakrúžkovaný v bielej farbe, kde si astronómovia myslia, že sa planéta začína formovať, zhlukovať prach a plyn. Pre predstavu mierky, modrý kruh predstavuje veľkosť orbity planéty Neptún. (A. Boccaletti a kol. / Astronomy & Astrophysics 2020, ESO)Hviezda, vzdialená asi 520 svetelných rokov v súhvezdí Auriga, má len 4 milióny rokov, teda približne jednu tisícinu veku nášho Slnka. Je to skutočné hviezdne bábätko.
Presná hmotnosť potenciálnej planéty nie je známa, ale pravdepodobne pôjde o planétu veľkosti Jupitera, no zložením podobným Zemi. Musí to byť kamenná planéta, aby sa v disku vytvorili také obrovské vlny. V okolí tejto hviezdy nemusí ísť len o jednu planétu, keďže v blízkosti vonkajšieho okraja disku sú aj ďalšie podobné anomálie.
(zdroj:www.sciencenews.org)