Početná flotila sond NASA, hlavne tých, ktoré obiehajú okolo Marsu, alebo sú na jeho povrchu sa spoločne zamerajú na jedinečný prelet kométy okolo Marsu, ktorý nastane 19. októbra 2014.Kométa C/2013 A1, známa aj pod menom Siding Spring, preletí popri Marse vo vzdialenosti 139 500 km, čo je menej ako polovica vzdialenosti Mesiaca od Zeme a menej ako desatina vzdialenosti, v akej v známej histórii preletela kométa popri Zemi.
Jadro kométy Siding Spring preletí popri Marse rýchlosťou 56 km/s s maximálnym priblížením okolo 20:27 LSEČ. Tesný prelet umožní vedcom získať jedinečné údaje o kométe a jej vplyve na atmosféru Marsu.
Siding Spring sa do vnútornej časti slnečnej sústavy dostáva prvý krát, takže obsahuje pôvodné látky z počiatku vzniku slnečnej sústavy. Kométa prilieta z Oortovho oblaku komét – najvzdialenejšej časti slnečnej sústavy rozprestierajúcej sa vo vzdialenosti 5000 až 100 000 AU, ktorý obsahuje obrovské množstvo ľadových objektov, pozostatkov po vzniku slnečnej sústavy.
Siding Spring bude prvou kométou pochádzajúcou priamo z Oortovho oblaku, ktorá bude skúmaná z takejto malej vzdialenosti. Vedcom poskytne neoceniteľnú možnosť dozvedieť sa viac o jej zložení.
Najkvalitnejšie snímky a vedecké údaje poskytnú zariadenia na orbite a na povrchu Marsu. V rámci prípravy na tesný prelet kométy museli sondy Mars Odyssey orbiter, MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), aj najnovší MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) vykonať potrebné manévre, aby znížili riziko zrážky s prachovými čiastočkami prúdiacimi z kométy.
Najkrušnejšie chvíle pre sondy nastanú asi 90 min po najväčšom priblížení jadra kométy a budú trvať približne 20 min, keď sa Mars dostane najbližšie k stredu prachového chvosta kométy.
Na základe pozemských pozorovaní by nemalo byť riziko tak vysoké, ako sa prvotne predpokladalo, lebo Mars bude prechádzať len okrajom oblaku prachových častíc.
Atmosféra Marsu, aj keď je mnohokrát redšia ako zemská, ochráni rovery na povrchu, ktoré budú prelet kométy taktiež sledovať.
Sondy na orbite budú zhromažďovať informácie o veľkosti, rotácii a aktivite kometárneho jadra, zložení plynu v kome rozprestierajúcej sa okolo jadra a veľkosti a rozložení prachových čiastočiek v chvoste kométy.
Pozorovania atmosféry Marsu zahrňujú pátranie po možných meteoroch, zmeny v rozložení neutrálnych a nabitých častíc v atmosfére a zmien teploty a oblačnosti. MAVEN bude mať výnimočnú možnosť skúmať interakciu komy kométy s atmosférou Marsu.
Prelet kométy bude sledovať aj pozemský infračervený ďalekohľad na Mauna Kea a vesmírne ďalekohľady HST, Kepler, Swift, Spitzer a Chandra.
Sonda určená na hľadanie blízkozemských asteroidov NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) už kométu v rámci svojho programu pozoruje. Prelet kométy budú pozorovať aj 2 sondy pozorujúce Slnko: STEREO (Solar TErrestrial RElations Observatory) a SOHO (Solar and Heliophysics Observatory) a suborbitálny balón s ďalekohľadom na palube BOPPS (Balloon Observation Platform for Planetary Science).
Obrázky a nové informácie budú k dispozícii online pred, aj po prelete kométy na adrese: http://mars.nasa.gov/comets/sidingspring
(zdroj:www.nasa.gov)