Nové termálne mapy Neptúna odhaľujú prekvapivé teplotné výkyvy

  • Valentín Korinek | 2 Jún 2022
    Slnečná sústava
Voyager 2 zachytil túto snímku planéty Neptún, keď sonda preletela okolo ľadového obra v roku 1989. Nová analýza údajov zo Zeme ukazuje zaujímavé a nevysvetliteľné teplotné výkyvy v jeho atmosfére. (Kevin M. Gill/JPL-Caltech/NASA)
Globálna teplota ľadového obra klesla medzi rokmi 2003 a 2012 na začiatku Neptúnovho leta približne o 8 °C. Následne od roku 2018 do roku 2020 termálne snímky ukazujú, že južný pól planéty sa dramaticky rozjasnil, čo naznačuje zvýšenie o 11 stupňov °C. Vedci preto prezreli údaje z pozemných ďalekohľadov a rovnako už nefunkčného Spitzerovho vesmírneho teleskopu z obdobia posledných 17 rokov a to v strednej infračervenej oblasti elektromagnetického spektra. Použitím infračerveného svetla sa vedci dostali pod vrchnú vrstvu oblakov Neptúna a nahliadli tak do jeho stratosféry, kde sa objavuje chémia atmosféry planéty.

Rok na Neptúne trvá 165 pozemských rokov, takže analyzované časové obdobie od roku 2003 do roku 2020 je v podstate ekvivalentné piatim týždňom na Zemi. Najdivokejší teplotný posun nastal od roku 2018 do roku 2020, keď teplota atmosféry na južnom póle Neptúna stúpla z –121°C na –110°C.
 
Vedci neočakávali, že sa v tak krátkom časovom úseku udejú nejaké sezónne zmeny, pretože určité obdobie na planéte Neptúna, ani celé vzhľadom na dĺžku jeho roka nevidíme.

Vedci zatiaľ nevedia, čo spôsobuje zmeny teploty. Slnečné ultrafialové lúče rozbíjajú molekuly metánu v stratosfére, takže spúšťačom môže byť chémia alebo dokonca cyklus aktivity Slnka. Stanovenie špecifík si vyžaduje viac pozorovaní.

Pozorovania tak musia pokračovať v najbližšom období aspoň ďalších dvadsať rokov, aby sme videli celé jedno obdobie a zistili či sa ešte niečo nezmení.

(zdroj:www.sciencenews.org)

Galéria obrázkov k článku

Tieto stredné infračervené snímky z Very Large Telescope v Cerro Paranal, Čile a Subaru Telescope na vrchole Mauna Kea na Havaji, ukazujú termálne snímky Neptúna z rokov 2006 až 2020. Mapa po roku 2006 stmavne (vľavo hore), čo ukazuje globálne ochladzovanie. Ale medzi rokmi 2018 a 2020 sa južný pól Neptúna rozsvietil, čo naznačuje, že sa do roku 2020 oteplí o 11 stupňov Celzia (vpravo dole). (M. Roman/ESO, COMICS/Subaru/NOAJ)