V roku 2011 objavil ďalekohľad VLT plynný oblak s hmotnosťou niekoľkých Zemí, pohybujúci sa smerom k obrej čiernej diere v strede našej Galaxie. V tomto období dosiahol oblak minimálnu vzdialenosť od čiernej diery a pozorovania ďalekohľadom VLT ukázali, že ho gravitácia čiernej diery výrazne natiahla.Plyn na prednom konci oblaku je natiahnutý na viac ako 160 miliárd km okolo miesta najväčšieho priblíženia sa k čiernej diere, ktoré je od nej vzdialené 25 miliárd km (5,5 násobok vzdialenosti Slnko - Neptún). Natiahnutie oblaku spôsobilo, že maximálne priblíženie nenastane v okamihu, ale bude prebiehať najmenej 1 rok. Z rovnakej príčiny sa oblak postupne stáva horšie pozorovateľným, no 20 hodín trvajúca expozícia prístrojom SINFONI na VLT postačuje na určenie rýchlostí rôznych častí oblaku.
Najzaujímavejšia časť oblaku je jeho predná časť, ktorá sa teraz blíži smerom k nám rýchlosťou okolo 2800 km/s.
Pôvod oblaku ostáva záhadou, no zdá sa, že sa v ňom nenachádza žiadna hviezda. Najpravdepodobnejším vysvetlením je, že plyn pochádza z
hviezd obiehajúcich čiernu dieru.
Hlavná časť tohto predstavenia v centre Galaxie práve začína a bude ostro sledované astronómami na celom svete. Táto pozorovacia kampaň poskytne množstvo informácií nie len o plynovom oblaku, ale aj o oblastiach v blízkosti čiernej diery, kde sa prejavujú efekty silnej gravitácie.
(zdroj:www.eso.org)