Obrie planetárne hmloviny

  • Marcel Škreka | 18 August 2009
    Stelárna astronómia
Optická snímka najjasnejšej rádiovej hmloviny JD 04 v Malom Magellanovom Mraku. Výrez zobrazuje časť tohto obrázku potiahnutú kontúrami intenzity rádiového žiarenia.
Tím astronómov z Austrálie a USA objavil nový typ objektov, ktoré pomenovali Obrie planetárne hmloviny ('Super Planetary Nebulae').

Planetárna hmlovina vzniká v záverečnom štádiu vývoja hviezdy, odvrhnutím asi polovice svojej látky do okolitého priestoru. Najčastejšie sú to hviezdy približne slnečnej hmotnosti.

V rámci novej prehliadky oblohy vedenej M. Filipovičom študoval tím astronómov Magelanove mraky - 2 blízke trpasličie galaxie. Rádioďalekohľadmi Australian Telescope National Facility objavili 15 silných rádiových zdrojov, ktorých polohy súhlasia s planetárnymi hmlovinami, ktoré už boli pozorované pomocou optických ďalekohľadov.

Neobyčajne silné rádiové signály naznačujú, že by sa mohlo jednať o dávno predpovedaný typ planetárnych hmlovín, vyskytujúcich sa pri hviezdach 1 až 8 krát hmotnejších ako Slnko. Väčšina dodnes známych planetárnych hmlovín má hmotnosti okolo 0,3 hmotnosti Slnka (MSlnka) obklopujúcich hviezdy s hmotnosťami 0,6 MSlnka. Novoobjavené obrie planetárne hmloviny dosahujú až 2,6 MSlnka.


catseye.jpgeskimo.jpgring.jpg

Snímky známych planetárnych hmlovín z našej Galaxie. Zľava: Mačacie oko, Eskimák a Prstenec.

"Objav nás šokoval, lebo nikto nepredpokladal objav týchto objektov v rádiovej oblasti spektra a s dnešnou generáciou rádiových ďalekohľadov," vraví Filipovič. "Uverejnenie nášho objavu sme zdržiavali 3 roky, kým sme si neboli na 100% istí, že sú to naozaj planetárne hmloviny."

Veľké planetárne hmloviny sú 3 krát jasnejšie ako tie, ktoré poznáme z našej Galaxie. Nasledujúce pozorovania budú prevádzané veľkým rádioďalekohľadom Square Kilometre Array, ktorý bude umiestnený v západnej časti Austrálskej púšte.(zdroj:www.astronomynow.com)
Ďalšie články z kategórie Stelárna astronómia
Spiaci obor
Marcel Škreka | 10 Máj 2024
Ako sa rodia modrí superobri
Valentín Korinek | 30 Apríl 2024
Extrémne prílivové vlny plazmy v dvojhviezde
Valentín Korinek | 13 September 2023

PORTÁL ASTRONOMICKÝCH INFORMÁCIÍ A ZAUJÍMAVOSTÍ

Pripravujú pracovníci Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom - kultúrneho zariadenia Banskobystrického samosprávneho kraja