Tím astronómov z Austrálie a USA objavil nový typ objektov, ktoré pomenovali Obrie planetárne hmloviny ('Super Planetary Nebulae').
Planetárna hmlovina vzniká v záverečnom štádiu vývoja hviezdy, odvrhnutím asi polovice svojej látky do okolitého priestoru. Najčastejšie sú to hviezdy približne slnečnej hmotnosti.
V rámci novej prehliadky oblohy vedenej M. Filipovičom študoval tím astronómov Magelanove mraky - 2 blízke trpasličie galaxie. Rádioďalekohľadmi Australian Telescope National Facility objavili 15 silných rádiových zdrojov, ktorých polohy súhlasia s planetárnymi hmlovinami, ktoré už boli pozorované pomocou optických ďalekohľadov.
Neobyčajne silné rádiové signály naznačujú, že by sa mohlo jednať o dávno predpovedaný typ planetárnych hmlovín, vyskytujúcich sa pri hviezdach 1 až 8 krát hmotnejších ako Slnko. Väčšina dodnes známych planetárnych hmlovín má hmotnosti okolo 0,3 hmotnosti Slnka (MSlnka) obklopujúcich hviezdy s hmotnosťami 0,6 MSlnka. Novoobjavené obrie planetárne hmloviny dosahujú až 2,6 MSlnka.
Snímky známych planetárnych hmlovín z našej Galaxie. Zľava: Mačacie oko, Eskimák a Prstenec."Objav nás šokoval, lebo nikto nepredpokladal objav týchto objektov v rádiovej oblasti spektra a s dnešnou generáciou rádiových ďalekohľadov," vraví Filipovič. "Uverejnenie nášho objavu sme zdržiavali 3 roky, kým sme si neboli na 100% istí, že sú to naozaj planetárne hmloviny."
Veľké planetárne hmloviny sú 3 krát jasnejšie ako tie, ktoré poznáme z našej Galaxie. Nasledujúce pozorovania budú prevádzané veľkým rádioďalekohľadom Square Kilometre Array, ktorý bude umiestnený v západnej časti Austrálskej púšte.
(zdroj:www.astronomynow.com)