Obrovský hurikán na severnom póle Saturna

  • Marcel Škreka | 11 Jún 2013
    Slnečná sústava
Na tomto snímku v upravených farbách pripomína vír na severnom póle Saturna tmavočervenú ružu ohromných rozmerov obklopenú zelenými listami. Oko hurikánu má priemer 2000 km a rýchlosť vetrov dosahuje 150 m/s. Kredit: NASA/JPL-Caltech/SSI
Sonda Cassini nasnímala obrí hurikán na severnom póle Saturna po prvýkrát vo viditeľnom svetle. Na snímkach s vysokým rozlíšením vidieť oko hurikánu široké 2000 km, teda 20 krát väčšie ako priemerné oko na Zemi. Tenké jasné mraky na vonkajšom okraji víru sa pohybujú rýchlosťou 150 m/s. Samotný hurikán sa nachádza uprostred záhadného 6-uholníka známeho ako hexagon.

Hoci v blízkosti severného pólu Saturna sa voda vo vrchnej atmosfére takmer nevyskytuje, vedci budú skúmať tento hurikán aj preto, aby viac porozumeli hurikánom na Zemi, ktoré poháňa teplá voda oceánov.

Hurikány na Zemi, ako aj polárny vír na Saturne, majú centrálne oko takmer bez oblakov obklopené vysokými mrakmi, ktoré ho na severnej pologuli obiehajú v smere proti pohybu hodinových ručičiek.

V porovnaní s pozemskými hurikánmi je polárny vír na Saturne mnohonásobne väčší a vyššia je aj rýchlosť jeho rotácie. Vetry tu vanú približne 4 krát rýchlejšie. Zemské hurikány sa pohybujú, ten na Saturne je fixovaný okolo pólu.

Vedci predpokladajú, že vír existuje už roky. V čase príletu sondy Cassini v roku 2004 k Saturnu bol severný pól ponorený v tme, lebo severná pologuľa bola uprostred zimy. Preto ho sonda mohla skúmať len pomocou infračervenej kamery. Na snímky vo viditeľnom svetle sme si museli počkať až do rovnodennosti, ktorá nastala v auguste 2009. Aby mala sonda na polárny vír lepší pohľad, museli vedci upraviť sklon jej dráhy okolo Saturnu.



(zdroj:astronomynow.com)