Až doteraz bolo záhadou, prečo kométy obsahujú materiál, ktorý sa musel sformovať pri vysokých teplotách. Spitzerov vesmírny ďalekohľad zhotovil spektrum drobných kremičitanových kryštálikov podobných tým, aké sa nachádzajú v kométach. Našiel ich však v prachoplynovom disku obklopujúcom mladú hviezdu EX Lupi. Hviezda je podobná nášmu Slnku, no o 4,5 miliardy rokov mladšia.
Tím európskych astronómov sledoval túto hviezdu v roku 2005 a v jej disku objavil amorfné zrniečka kremičitanov. Po výraznom zjasnení hviezdy o 3 roky neskôr vedci zistili, že zrniečka skryštalizovali. Otázkou ostáva, ako sa to mohlo stať.
Mladé hviezdy typu T Tauri zjasňujú pri pohlcovaní veľkých množstiev hmoty z disku. Každé zjasnenie je sprevádzané tepelnou žiarou zasahujúcou hlboko do disku. Vo vzdialenosti od hviezdy, v ktorej boli kryštáliky pozorované, dosahovala teplota takmer 1000 K (727°C), čo už postačuje na natavenie zrniečok kremičitanového prachu. Pri natavení sa zmenia chemické väzby medzi atómami látky a tým pádom aj jej chemické a fyzikálne vlastnosti. V tomto prípade sa amorfná hmota zmenila na kryštáliky materiálu zvaného forsterit, ktorý je formou olivínu. Turbulentné konvektívne prúdy v disku zmixovali forsterit so zvyšným materiálom disku, takže sa dostal aj do jeho chladnejších častí, kde sa formujú kométy. Forsterit a olivín sú minerály bežne sa vyskytujúce v kométach a meteoritoch.
Toto je úplne nový scenár vzniku takéhoto materiálu. Predchádzajúce 2 vysvetlenia sú:
1, neustále žiarenie hviezdy môže za dostatočne dlhý čas nataviť kremičitanový prach;
2, rázové vlny spôsobené rastúcimi planétami pohybujúcimi sa v disku môžu chvíľkovo ohriať prachové zrniečka natoľko, že sa natavia.
O tomto treťom scenári doteraz nikto neuvažoval. Vyplýva z neho, že kremičitanové kryštáliky, aké sa našli v kométach, vznikli, keď Slnko zažívalo časté zjasnenia v prvých miliónoch rokov svojho života. Otvoril sa nám tak nový pohľad na časy, keď vznikala Slnečná sústava.
V
tomto odkaze sa dá pozrieť pekné ilustračné video vzniku kremičitanových kryštálikov.
(zdroj:astronomynow.com)