Oumuamua - kúsok roztrieštenej planéty?

  • Valentín Korinek | 10 Máj 2020
    Slnečná sústava
Oumuamua, záhadné medzihviezdne teleso, by mohlo byť kúskom roztrieštenej planéty . (Observatórium Joy Pollard / Gemini, AURA, NSF)
Prvý medzihviezdny návštevník Slnečnej sústavy, známy ako „Oumuamua“,  má svoj pôvod. Môže byť úlomkom planéty roztrieštenej gravitáciou jej materskej hviezdy. Predpokladá sa,  že ide o hyperbolický asteroid alebo pozostatok kométy  pochádzajúcej z inej hviezdnej sústavy. Má pretiahnutý tvar s dĺžkou okolo 800 m a bol objavený 19. októbra 2017 pomocou ďalekohľadov Pan-STARRS 1 na Havajských ostrovoch. Je to prvý objekt, u ktorého bolo s veľkou pravdepodobnosťou určené, že nebol súčasťou Slnečnej sústavy, ale že priletel z medzihviezdneho priestoru.

Odkedy sa Oumuama objavil,  astronómovia sa snažili vysvetliť jeho pôvod. Astronómovia Yun Zhang z observatória na Azúrovom pobreží v Nice vo Francúzsku a Douglas Lin na Kalifornskej univerzite vyvinuli počítačové simulácie, v ktorých sa planetárne telesá dostali príliš blízko k svojim materským hviezdam.

V týchto simuláciách obiehajú objekty od veľkosti komét až po veľkosti planét okolo svojej hviezdy. Opakovane sa dostanú do vzdialenosti približne 600 000 kilometrov od svojej hviezdy - takmer 80-krát bližšie, ako sa planéta Merkúr dostane k nášmu Slnku, a tak gravitácia hviezdy objekty roztrhne a úlomky sa rozletia do medzihviezdneho priestoru.

Keby bol Oumuamua takýmto fragmentom, mohol by sa vysvetliť jeho zvláštny tvar, pohyb a tiež jeho zrýchlenie, keď opúšťal Slnečnú sústavu. Simulácie ukazujú, že planetárne kúsky po roztrieštení planét po väčšine získavajú dlhý pretiahnutý tvar, ako to môžeme vidieť na Oumuamua.

Vedci tvrdia, že takýto fragment by mohol zadržať zamrznutú vodu hlboko vo svojom vnútri. To môže vysvetliť jeho zrýchlenie po oblete okolo Slnka smerom von zo Slnečnej sústavy. Slnko zohrialo fragment a pri topení ľadu sa vytvorila para, ktorá prienikom cez poréznu horninu dala telesu impulz  a asteroid sa stal „prírodnou raketou“. Vedci predpokladajú, že sa daný objekt odparí a rozpadne.

Na základe získaných dát a informácií o množstve podobných telies by ale museli hviezdy trieštiť svojou gravitáciou viac planét, ako to vychádza zo štúdie. Preto je podľa štatistiky scenár pôvodu málo pravdepodobný. Aj takéto sú názory iných vedcov. Zostáva nám len počkať na iné podobné teleso, ktoré snáď svojimi vlastnosťami potvrdí, alebo naopak vyvráti teórie, ktoré vedci predložili.



(zdroj:www.sciencenews.org)