Oumuamua, úlomok dusíkového ľadu?

  • Valentín Korinek | 23 Apríl 2021
    Slnečná sústava
Podivne vyzerajúci medzihviezdny objekt známy ako „Oumuamua (viď ilustrácia), objavený v roku 2017, môže byť kusom dusíkového ľadu odlomeného od telesa podobného trpasličej planéte Pluto v inej slnečnej sústave. (William Hartmann)
Medzihviezdny objekt známy ako Oumuamua sa už od svojho objavenia zakryl rúškom tajomstva. Prvýkrát ho spozorovali v roku 2017 a domnienok o jeho pôvode a zložení bolo veľa. Niektorí tvrdili, že ide o asteroid, iní zasa predpokladali, že je to kométa a tí odvážnejší to označili za vesmírnu loď. Po dlhých skúmaniach dát vedci konečne získali reálny obraz. Oumuamua môže byť kúsok (črep) dusíkového ľadu odlomeného z telesa podobného našej trpasličej planéte Pluto.

Pôvod Oumuamua bol záhadou, pretože vyzerá ako kométa, ale nie celkom. Po minulom priblížení k Slnku sa Oumuamua vzďaľoval oveľa rýchlejšie, ako by mu to gravitácia  umožňovala. Stáva sa to, keď sa ľad na osvetlenej strane komét odparí, čo im o trochu zvýši ich rýchlosť. Na rozdiel od komét sa nezdalo, že by Oumuamua mal chvost z typických kometárnych „výparov“ ako je oxid uhoľnatý alebo oxid uhličitý, ktoré by z neho prúdili.

Vedci zistili, že veľkosť sily, ktorou vyparujúci sa ľad pôsobí na kométu, závisí od viacerých faktorov: teploty ľadu po absorbovaní energie, hmotnosti jeho molekúl a dokonca aj kryštalickej štruktúry ľadu. Výpočtom tlaku výparov na Oumuamua, ak by bol vyrobený z ľadov ako je dusík, vodík a voda, zistili, že by to mohlo fungovať práve takto. A pretože dusíkový ľad pokrýva vonkajšie telesá slnečnej sústavy, ako je Pluto a Neptúnov mesiac Triton, ale nie menšie objekty ako kométy, je potom Oumuamua pravdepodobne odlomeným kúskom práve takejto exoplanéty podobnej Plutu.

Aby vedci zistili, do akej miery je tento scenár reálny, vypočítali, koľko kusov dusíkatého ľadu mohlo byť vyvrhnutých z telies podobných Plutu v ranej slnečnej sústave. V tom čase bol Kuiperov pás za Neptúnom oveľa hustejší ako dnes, vrátane tisícov telies podobných Plutu. Pred 4 miliardami rokov sa obežná dráha Neptúna pozmenila, čo spôsobilo, že sa veľa objektov Kuiperovho pásu zrazilo medzi sebou a väčšina z nich sa dostala úplne mimo slnečnú sústavu.

Za takýchto chaotických podmienok sa odhaduje, že zrážky mohli vytvoriť miliardy fragmentov dusíkového ľadu z telies podobných Plutu. Pokiaľ to tak funguje aj v iných sústavách, čo je pravdepodobné, tak podobné úlomky ako Oumuamua sú zriedkavé, no nie výnimočné. Takéto črepiny by potom mohli tvoriť 4 percentá telies v medzihviezdnom priestore.

Objekt Oumuamua sa teraz nachádza príliš ďaleko na to, aby sme si túto myšlienku potvrdili ďalšími pozorovaniami. Observatórium Very Rubinovej spolu s misiou Európskej vesmírnej agentúry - Comet Interceptor pracujú na hľadaní ďalších medzihviezdnych objektov, aby sme sa dozvedeli viac.





(zdroj:www.sciencenews.org)