Nie sú malé, nevídame ich milióny a to, čo nám v tieto večery jasne žiari na západe, nie je hviezda. Aké ďalšie mýty medzi širokou verejnosťou o hviezdach panujú? Poďme ich uviesť na správnu mieru.
1. Hviezdy sú malé (slnká)
Ak niečo vyzerá ako malé, nie je to vždy malé. Keď vidíme v diaľke dom, má síce veľkosť zápalkovej škatuľky, ale iste málokto zapochybuje, že sa do neho zmestia nielen mravce. Ktovie, prečo si to potom tak zriedka ľudia uvedomia u hviezd. Zrejme si nie sú ani náznakom vedomí tej ozrutnej vzdialenosti, ktorá nás od nich delí.
Pravdou je pritom pravý opak. Hviezdy, ktoré v noci voľným okom vidíme, nie sú zmenšeniny Slnka, ale v drvivej väčšine prípadov sú to jeho zväčšeniny! Väčšina voľných okom viditeľných hviezd je veľkosťou vysoko nadpriemerná – a práve preto ich vidíme. Patria medzi podobry, obry či nadobry, alebo aspoň medzi horúce hviezdy hlavnej postupnosti, čo spôsobuje, že majú väčší priemer než Slnko. Obry a nadobry prevyšujú svojím rozmerom Slnko niekoľko desiatok ba až stoviek krát.

Bežný mýtus, že hviezdy sú malé slnká, vyvracia napríklad porovnanie Arktúra a Slnka. Zdroj: Commons
2. Akákoľvek svietiaca bodka na oblohe je hviezda
Ľudia majú tendenciu označiť pojmom „hviezda“ akýkoľvek bodový zdroj svetla na oblohe. Vo viacerých prípadoch však o hviezdu nejde. Najčastejšie bývajú s hviezdami zamieňané planéty. Je zrejmé, prečo. Ich podoba pri pohľade voľným okom zo Zeme nemá s pestrofarebnými fotografiami zo sond známymi z knižiek či internetu nič spoločné. Tri z nich navyše patria k najjasnejším objektom oblohy, čím pútajú pozornosť.
Najčastejšie pozorujeme na nebi Venušu, Mars, Jupiter a Saturn. Vyzerajú ako žiariace bodky podobné hviezdam, ale nie celkom bielej farby. Hlavným rozdielom oproti skutočným hviezdam je, že sú spravidla jasnejšie než ony. Jednoznačným poznávacím znamením je ale ich stabilný jas. Planéty neblikajú.
Planéty Mars a Jupiter medzi hviezdami. Už na pohľad sú jasnejšie. Zdroj: Commons3. Najjasnejšou hviezdou oblohy je Polárka/Večernica
Ak by sme zoradili všetky hviezdy na oblohe podľa jasnosti, Polárka by zaujala až štyridsiate šieste miesto. K mýtu, že je najjasnejšou hviezdou na oblohe, možno dopomohol fakt, že je najjasnejšia v rámci svojho súhvezdia Malý medveď. Malý medveď je však neveľký a tvorený veľmi slabými stálicami, preto prvenstvo slabej Polárky v ňom neudivuje.
Večernica sa ako najjasnejšia hviezda na pohľad môže javiť ako rozumnejšia voľba, lebo je bezpochyby oveľa jasnejšia než všetky hviezdy na oblohe. Problém však spočíva v tom, že to nie je hviezda. Vyzerá síce ako jasne žiariaca bodka, ale v skutočnosti je to iba iný názov pre planétu Venušu. V rámci celej nočnej oblohy je najjasnejšia hviezda Sírius v súhvezdí Veľkého psa.
Ďalekohľady observatória Paranal, kosáčik Mesiaca a Venuša. Táto planéta býva často zamieňaná s najjasnejšou hviezdou oblohy. Zdroj: Commons4. Z hviezd sa veští budúcnosť
Kto vie, že hviezdy sú gigantické žiariace objekty desiatky až stovky svetelných rokov od Zeme, ten pravdepodobne pochopí, že s dianím na našej malej Zemi môžu mať sotva niečo spoločného. Bez ohľadu na to, čomu veríte, by sa však z hviezd veštilo problematicky. Prečo? Pretože v priebehu desaťročí neprekonávajú takmer žiadnu voľným okom viditeľnú zmenu. Vďaka rotácii Zeme sa síce hýbu z východu na západ a vďaka obehu Zeme okolo Slnka sa zase menia súhvezdia, ktoré v danom ročnom období vidíme. Oba pohyby sú však úplne pravidelné, periodické, chýba v nich prvok novoty, náhody, kombinácií. Preto astrológovia používajú na pokusy o predpovedanie budúcnosti planéty, ktorým hviezdy slúžia len ako pozadie.
Horoskopy sa nezostavujú podľa hviezd, ale podľa planét, Slnka a Mesiaca na hviezdnom pozadí. Zdroj: en.wikipedia.org5. Hviezd vídame na oblohe milióny
Pri pohľade na tmavú nočnú oblohu človeku ľahko vykĺzne z úst slovné spojenie milióny hviezd. Realita je oveľa skromnejšia. V skutočnosti ich na tmavej oblohe bez umelého osvetlenia a rušivého mesačného svitu môžeme bez ďalekohľadu uvidieť nanajvýš niekoľko málo tisíc.
Hviezd nevídame na oblohe milióny, ale len tisíce. Zdroj: Commons