Perzeidy 2015

  • Tomáš Dobrovodský | 11 August 2015
    Slnečná sústava
Obdobie v polovici augusta je známe aktivitou meteorického roja Perzeíd. Relatívne teplé noci umožňujú pozorovateľom pohodlné sledovanie jedného z najbohatších rojov na oblohe. A ani tento rok nebude výnimkou.

Radiant tohto roja, teda miesto z ktorého meteory na oblohe zdanlivo vyletujú, sa nachádza v súhvezdí Perzeus. Podľa neho dostal roj aj svoje pomenovanie. Jeho zdrojovým telesom je kométa 109P/Swift-Tuttle s obežnou dobou 130 rokov. Perzeidy sú pomerne rýchle, do zemskej atmosféry vlietajú rýchlosťami okolo 59 km/s.

Aktivita roja narastá od 17. júla a trvá až do 22. augusta. Pozorovacie podmienky tohto roku sú mimoriadne priaznivé, nakoľko pozorovanie nebude rušiť svit Mesiaca a podobne vhodné podmienky nastanú až v roku 2018. Ráno pred východom Slnka skrášli východný obzor aj mimoriadne tenučký kosáčik Mesiaca a o niečo vyššie možno uvidíme aj slabý červenkastý Mars. Aktivita roja výraznejšie stúpa už od 10. augusta, po maxime bude klesať rýchlejšie. Po zotmení sa radiant roja nachádza na severovýchode a vystupuje stále vyššie nad obzor. V čase okolo maxima, ktoré tento rok nastane v druhej polovici noci z 12. na 13. augusta, keď sa bude radiant nachádzať v najväčšej výške nad obzorom, by sme mohli za ideálnych podmienok a na tmavej oblohe pozorovať až okolo 60 - 70 meteorov za hodinu. 

Dôležité bude samozrejme aj počasie. Verme, že nám nebude komplikovať situáciu oblačnosťou a umožní nám pozorovanie tohto príjemného spestrenia horúceho astronomického leta.

perzeidy.png

Približná poloha radiantu Perzeíd v blízkosti maxima činnosti