Počet exoplanét prekonal túto hranicu vďaka objavu ďalších šesťdesiatich potvrdených planét. Tieto nové svety boli nájdené v údajoch z už neexistujúcej misie vesmírného ďalekohľadu Kepler s označením K2 čo je označenie časti programu v rámci jeho misie ako „druhý život“.
Je to už 30 rokov, čo vedci objavili prvé planéty obiehajúce okolo inej hviezdy. Nepravdepodobný pár malých svetov rotujúcich okolo pulzaru. Dnes sú exoplanéty tak bežné, že astronómovia predpokladajú existenciu aspoň jednej planéty pri väčšine hviezd nielen v našej Galaxii ale aj inde.
Exoplanéty svojou rozmanitosťou stále ohurujú svojich objaviteľov. Niektoré totiž vyzerajú ako Jupiter, iné zasa ako Zem a niektoré nevyzerajú ako nič čo poznáme u nás v slnečnej sústave. Všetky potvrdené exoplanéty zahŕňajú v sebe takmer 1 500 obrovských plynných planét, približne 200 malých a kamenných a takmer 1 600 „superzemí“, ktoré sú väčšie ako kamenné planéty našej slnečnej sústavy a menšie ako Neptún.
Tieto objavené exoplanéty možno kategorizovať a rozdeliť do niekoľkých odlišných typov, z ktorých najbežnejšie sú planéty veľkosti Neptúna. Superzeme, ktoré v našej slnečnej sústave nevidíme, sú tesne na druhom mieste a na treťom sú obrie plynné planéty podobné Jupiteru. Na štvrtom mieste sú malé skalnaté svety, z ktorých niektoré môžu pripomínať ten náš.
Astronómovia o týchto svetoch, okrem priemerov, hmotností a hustôt, nemôžu veľa povedať. Ale tejto problematike sa venuje niekoľko projektov, ako napríklad novo vypustený vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba. Predpokladá sa, že v najbližšej dobe počet exoplanét ešte porastie a že budeme rovnako schopní tieto exoplanéty hlbšie charakterizovať.
Najnovší lovec exoplanét pod hlavičkou NASA, misia TESS, potvrdila viac ako 200 planét, pričom tisíce ďalších ešte treba overiť. Pokračujúce pátrania z pozemných ďalekohľadov tiež neustále pribúdajú.
(zdroj:www.sciencenews.org)