Podporte deklaráciu na ochranu nočnej oblohy

  • Tomáš Dobrovodský | 1 Október 2012
    Praktická astronómia
Autor: Justin Tilbrook
Svetelné znečistenie je bez diskusie vážnym problémom súčasnosti a je jednou z významných ekologických záťaží. Tmu nočnej oblohy dnes chráni svojou legislatívou stále viac krajín sveta. Pridajte aj vy svoj hlas na jej podporu.

Účastníci XII. Európskeho sympózia na ochranu nočnej oblohy konaného nedávno v poľskom Bielsko-Biala prijali deklaráciu, ktorou vyzvali International Dark-Sky Association (IDA), aby prijala skutočnú (vedeckú) definíciu svetelného znečistenia a zároveň vyzývajú zákonodarné orgány, aby prijali účinnú legislatívu v oblasti svetelného znečistenia.

Slovenský text deklarácie je nasledovný:

My, účastníci stretnutia 12. Symposium for the Protection of the Night Sky, konaného v dňoch 13.-15.9.2012 v meste Bielsko-Biala:

Naliehame na IDA a všetky relevantné inštitúcie, aby prijali pravdivú (tzn. vedeckú) definíciu svetelného znečistenia, pretože svetlo umelo pridané do vonkajšieho prostredia v noci je závažný polutant.

Žiadame všetky zákonodarné orgány, aby stanovili, že žiadne svetlo zo sústav vonkajšieho osvetlenia nemôže ísť vodorovne alebo hore. Akékoľvek argumenty proti takémuto pravidlu boli už dávno vedecky preukázane ako mylné, taktiež to preukázala vynikajúca skúsenosť v krajinách s takouto legislatívou: Slovinsko a väčšina talianskych provincií.

Odporúčame vypínanie svetiel alebo aspoň ich stlmenie na tretinu a viac, pokiaľ sa v okolí nenachádza nikto alebo takmer nikto, kto by mal z nich úžitok.

Zdôrazňujeme, že akékoľvek povrchy s jasom 10-krát a viac silnejším ako jas vozovky, pokiaľ sú v zornom poli, pôsobia proti účelu vonkajšieho osvetlenia, sú ľuďom nepríjemne a sú nebezpečné pre dopravu. Príkladom sú reklamy a osvetlenie budov. Máme pocit, že vonkajšie osvetlenie okien umelým svetlom menšie ako 0,2 lx, je základným ľudským právom.


Text deklarácie môžete online podporiť na týchto stránkach.



(zdroj:www.svetelneznecistenie.sk)