Pohľad do vnútra kvazaru

  • Marcel Škreka | 25 Apríl 2020
    Galaxie a hlboký vesmír
Zameraný na kvazar 3C 279 odhalil EHT pôvod vysokorýchlostných výtriskov superhmotnej čiernej diery. Pozorovania s nižším rozlíšením (vľavo hore a vľavo dole) nie sú schopné rozlíšiť jeho vnútornú štruktúru. Image: J.Y. Kim (MPIfR), Boston University Blazar Program (VLBA and GMVA), and Event Horizon Telescope Collaboration

Ďalekohľad Event Horizon Telescope (EHT) vznikol prepojením množstva rádiových ďalekohľadov rozprestierajúcich sa na celom povrchu Zeme. Pred rokom zhotovil prvé snímky tieňa čiernej diery a najnovšie umožnil astronómom rozlíšiť jemné detaily výtrisku prúdiaceho zo supermasívnej čiernej diery nachádzajúcej sa v strede vzdialeného kvazaru.

Kvazar známy ako 3C 279 leží vo vzdialenosti približne 5 miliárd svetelných rokov v smere súhvezdia Panna. V jeho jadre sa nachádza supermasívna čierna diera, miliárd krát hmotnejšia ako Slnko, z ktorej vystreľujú výtrisky hmoty prúdiace takmer rýchlosťou svetla.

Skombinovaním údajov z viacerých ďalekohľadov dosiahol EHT v roku 2017 rozlíšenie 20 oblúkových mikrosekúnd, čo zodpovedá rozlíšeniu objektu veľkosti pomaranča umiestneného na povrchu Mesiaca. Vo vzdialenosti 3C 279 to zodpovedá rozlíšeniu útvarov menších ako 1 svetelný rok.

Toto umožnilo vedcom sledovať jeden z výtriskov až k miestam jeho vzniku, k hraniciam akrečného disku obklopujúceho čiernu dieru v jadre 3C 279 a zobraziť jeho nečakane pokrútený tvar, ktorý môže súvisieť s prítomnosťou rotačných pólov akrečného disku.

Kombinácia zvýšeného rozlíšenia EHT a nový softvér určený k interpretovaniu dát sa ukázali pri 3C 279 ako rozhodujúce. To, čo bolo predtým viditeľné len ako jednoduché jadro sa dnes podarilo rozlíšiť na dve samostatné oblasti meniace svoj tvar v čase.

Na severnej pologuli sa pozorovacie okno EHT otvára skoro na jar, no pozorovacia kampaň marec-apríl 2020 bola z dôvodu koronavíru COVID-19 zrušená. Namiesto nej teraz vedci preorávajú dáta napozorované v rokoch 2017 a 2018 a dúfajú, že k pozorovaniam sa vrátia na budúci rok po ďalšom vylepšení EHT.

Výsledky pozorovaní kvazaru 3C 279 demonštrujú jedinečné schopnosti EHT odpovedať na množstvo vedeckých otázok, ktorých počet bude len narastať, ako sa bude počet jednotlivých ďalekohľadov v sieti EHT zvyšovať. Tím vedcov okolo EHT teraz pracuje na novej generácii EHT s ešte vyšším rozlíšením, ktorý ešte výraznejšie zaostrí na čierne diery a umožní robiť prvé video čiernej diery.





(zdroj:astronomynow.com)