Pôsobivé zoskupenie planét vo večernom súmraku - aktualizované

  • Tomáš Dobrovodský | 20 Máj 2013
    Praktická astronómia
Poloha terestrických planét v slnečnej sústave na konci mája 2013
Počas zostávajúcich májových večerov budeme môcť na oblohe pozorovať pôsobivé zoskupenie troch voľným okom viditeľných planét. Priaznivé podmienky na pozorovanie zaujímavého stretnutia Jupitera, Venuše a Merkúra začnú v tomto týždni a vydržia zhruba do konca mesiaca.

Dominantou tohtoročnej zimy a taktiež skorej jari bola bezpochyby planéta Jupiter. Tú sa dá v súčasnosti nájsť vo večernom súmraku (-2,0 mag). V nasledujúcich dňoch jej začnú po západe Slnka robiť spoločnosť obe vnútorné planéty vystupujúce na večernú oblohu. Najjasnejšou z tria bude Venuša (-3,8 mag), ktorú budeme niekoľko nasledujúcich mesiacov pozorovať ako "večernicu".  Vizuálne najmenej jasný bude Merkúr (cca -0,4 mag).  Nadchádzajúce obdobie približne troch týždňov sa tak stane dobrou príležitosťou uvidieť na pozemskej oblohe aj túto, k Slnku najbližšiu a pre neskúseného pozorovateľa aj pomerne obtiažne pozorovateľnú planétu.

Na úspešné zhliadnutie tohto predstavenia planét si treba vybrať miesto s dobrým výhľadom na severozápad. Ideálna je vyvýšená poloha bez zástavby a pochopiteľne aj bez pohľad rušiacej vegetácie. Zoskupenie telies treba hľadať nízko nad západo-severozápadným obzorom po západe Slnka, najlepšie okolo 21:15 h LSEČ. Zvlášť prítomnosť dvoch po Slnku a Mesiaci najjasnejších telies na oblohe, Venuše a Jupitera, mu dodá pôsobivý dojem.

Údaje o minimálnych uhlových vzdialenostiach jednotlivých protagonistov tejto konjunkcie a aj zobrazenie polohy vnútorných planét v slnečnej sústave, nájdete na tejto stránke. Vzájomná poloha planét v trojitej konjunkcii sa bude v priebehu jednotlivých večerov meniť a vyvrcholí cez posledný májový víkend, keď napríklad v nedeľu 26. mája nájdeme planéty usporiadané v tvare takmer pravidelného trojuholníka, len niekoľko stupňov nad obzorom. V nasledujúcich dňoch sa bude pozorovateľnosť Jupitera zhoršovať, Merkúra a Venuše naopak zlepšovať.

trio_01.pngPohľad západo-severozápadným smerom v nedeľu 26. mája 2013 o 21:15 h LSEČ zo stredu Slovenska (Stellarium)

Záber z večerného súmraku 26. mája 2013. Kliknutím na obrázok sa zobrazia podrobnosti. (Tomáš Dobrovodský, Trnavá Hora)

Detail predchádzajúceho obrázku. (Tomáš Dobrovodský, Trnavá Hora)

Ivan Šranko, Žiar nad Hronom, 21:16 h LSEČ

Peter Zbončák, Zvolen, 21:10 LSEČ