Obrázky kôp galaxií zhotovené vesmírnym ďalekohľadom Chandra poskytli priamy dôkaz, že tvorbe hviezd zabraňujú turbulencie v horúcom plyne obsiahnutom v kopách galaxií. Nové údaje by mohli pomôcť odpovedať na otázku, čo zabraňuje obrovským zásobám horúceho plynu obsiahnutého v kopách galaxií chladnúť. Kopy galaxií sú najväčšie útvary vo vesmíre, ktoré ešte držia vďaka gravitácii pohromade. Obsahujú stovky až tisíce individuálnych galaxií ponorených do plynu s teplotou miliónov °C. Tento plyn, ktorý je okrem tmavej hmoty hlavnou zložkou galaktických kôp, intenzívne žiari v röntgenovom svetle. Po čase by mal horúci plyn v centrách kôp ochladnúť natoľko, aby tu začala prebiehať veľmi rýchla tvorba hviezd. V mnohých kopách galaxií však takéto správanie astronómovia nepozorovali.
Tím vedcov našiel dôkaz, že teplo je produkované turbulentnými pohybmi, ktoré sú viditeľné na snímkach z Chandry. Iný vedecký tím nedávno poukázal na kľúčovú úlohu supermasívnych čiernych dier v stredoch obrích galaxií nachádzajúcich sa v centrách kôp. Tieto čierne diery generujú mohutné výtrysky energetických častíc, ktoré pumpujú obrovské množstvá energie do okolitého priestoru. Chandra a iné röntgenové ďalekohľady pozorovali v horúcom plyne veľké prázdne bubliny vyfúknuté výtryskami.
Nedávny výskum ukázal, ako môže byť energia z bublín prenášaná do okolitého plynu. Interakcia bublín a plynu môže vytvárať turbulencie, ktoré sa následne rozptýlia a ohrejú plyn na dobu miliárd rokov.
Vedci sa zamerali na kopy Perzeus a Virgo, lebo obe sú extrémne veľké a pomerne jasné, takže v nich môžeme vidieť detaily, ktoré by boli veľmi ťažko pozorovateľné v iných kopách. Dôkaz prítomnosti turbulencií je najjasnejšie viditeľný vo zvlnených útvaroch v kope v Perzeovi. Porovnania podrobnej analýzy údajov z Chandry s teoretickými modelmi poskytujú doteraz najsilnejší dôkaz, že práve turbulencie sú mechanizmom zabraňujúcim horúcemu plynu v kopách galaxií chladnúť.
(zdroj:chandra.harvard.edu)