Premeny severného pólu Marsu

  • Marcel Škreka | 8 September 2011
    Slnečná sústava
zdroj: ESA
Nové snímky zo sondy Mars Express zobrazujú severný pól Marsu počas letného slnovratu. V tomto období je všetok oxid uhličitý vysublimovaný v atmosfére a na póle ostáva len vodný ľad.

Hrúbka a zloženie ľadovej prikrývky sa počas marťanského roka mení. V zime skondenzuje ? atmosféry v podobe námrazy a snehu oxidu uhličitého do niekedy až 1 m hrubej vrstvy a siaha od pólu až po 45° severnej šírky. Koncom jari sa oxid uhličitý nahreje natoľko, že začne sublimovať do atmosféry planéty. Zostáva len vodný ľad v podobe jasných oblastí viditeľných na snímke. Počas leta príležitostne dochádza aj k prudkým únikom vodnej pary uväznenej pod povrchom.

Tieto procesy svedčia o dynamike vodného cyklu na Marse a môžu viesť k premenlivej koncentrácii vodného ľadu v oblasti polárnej čiapočky.

chbm.jpg

zväčšený obrázok


Útvar v obdĺžniku 1 je kaňon Chasma Boreale. Je približne 2km hlboký, 580 km dlhý a 100km široký. Jeho svahy umožňujú dokonalý pohľad na vrstvy usadenín. Niektoré impaktné krátery na dne kaňonu sú nahrubo pokryté pieskom, iné len čiastočne.

Tmavé a svetlé usadeniny (obdĺžnik 2) sú viditeľné ako tenké striedajúce sa vrstvy. Tmavé usadeniny boli naviate počas jarných prachových búrok. Vzory sa vytvárajú, keď sa mení hrúbka vrstvy v závislosti od ročných období. 

Polárna čiapočka je obklopená rozsiahlou oblasťou dún (obdĺžnik 3), z ktorých niektoré siahajú aj 600 km na juh.

Mars Express čoskoro použije radar na zistenie hrúbky jednotlivých vrstiev a vytvorí tak 3D obraz polárnej oblasti. Radar pracuje najlepšie v noci, keď je elektrická interferencia s atmosférou planéty najmenšia. Skvelá možnosť pozorovať tvar polárnej čiapočky, hĺbku a zloženie je práve v tomto období, teda v auguste a septembri 2011.(zdroj:www.esa.int)