Možno ste v súvislosti s kozmonautikou a letmi do vesmíru počuli už o cene Ansari X Prize. Bola to verejná súťaž na podporu komerčných letov do vesmíru vyhlásená v roku 1996. Dotovaná bola 10 miliónmi dolárov a túto sumu mala získať tá výhradne nevládna organizácia, ktorej sa ako prvej podarí vyslať pilotovanú raketu do vesmírneho priestoru (hranica 100km nad zemským povrchom), bezpečne s ňou aj pristáť na Zemi a to dvakrát v priebehu dvoch týždňov. Kampaň bola úspešná, pretože v roku 2004 sa to ako prvej podarilo spoločnosti Scaled Composites so svojím raketoplánom Space Ship One.
Nedávno vyhlásila spoločnosť Google podobnú, no oveľa ambicióznejšiu výzvu. V rámci projektu Google Lunar X Prize. Prvá súkromná spoločnosť, ktorej sa podarí vyslať na Mesiac automatickú sondu s robotickým vozítkom, úspešne pristáť, prejsť po mesačnom povrchu aspoň 500 metrov a odoslať na Zem dostatočne kvalitné zábery, získa 20 miliónov dolárov. Súťaž je limitovaná aj časovo a skončí v roku 2015. Podmienky súťaže sú jasne stanovené, nižšia finančná motivácia bude rozdelená aj za čiastkové úspechy v programe. Jedným z nich je napríklad prémia 4 milióny dolárov za zábery pozostatkov ľudskej techniky na povrchu Mesiaca.
A tu sa ozvala americká NASA. Miesta pristátí misií Apollo považuje za súčasť historického dedičstva celého ľudstva a bojí sa o ich narušenie. Vozítka by mohli porušiť napríklad stopy astronautov a pod. Vyhlásila teda akési ochranné zóny okolo miesta pristátí dvoch najdôležitejších misií - Apolla 11 a 17. Vo svojom vyhlásení požiadala účastníkov súťaže, aby sa nepribližovali pod určitú vzdialenosť k týmto dvom pamätníkom ľudského snaženia ležiacim na inom vesmírnom telese. V ostatných prípadoch však ľuďom z NASA prítomnosť súťažných mesačných roverov nevadí. Získať zábery stavu desiatky rokov starej techniky na povrchu Mesiaca vo vysokom rozlíšení a z bezprostrednej blízkosti je samozrejme aj v centre ich záujmu.

Záber miesta pristátia Apolla 12 zo sondy Lunar Reconnaissance Orbiter. Zdroj: NASA/GSFC/Arizona State University
Celkovo bude v projekte rozdelených 30 milónov amerických dolárov o zisk ktorých sa usilujú takmer tri desiatky súťažných tímov z celého sveta. Preteky o Mesiac sú tak po viac ako 40 rokoch vo svojom ďaľšom, zaujímavom dejstve.
(zdroj:www.googlelunarxprize.org)