Prstence okolo Epsilon Eridani

  • Marcel Škreka | 22 Október 2008
    Exoplanéty
Hviezda Epsilon Eridani je o niečo chladnejšia ako Slnko, no podstatne mladšia. Má približne 850 miliónov rokov. Leží vo vzdialenosti 10,5 ly (svetelných rokov) v súhvezdí Eridanus. Je to k nám deviata najbližšia hviezda, viditeľná aj voľným okom.

Ak zohľadníme vek hviezdy, jej planetárny systém sa nápadne podobá našej Slnečnej sústave. V nej sa hlavný pás asteroidov rozprestiera medzi dráhami Marsu a Jupitera vo vzdialenosti približne 3 AU (1AU = vzdialenosť Zem - Slnko). Jeho celková hmotnosť je 1/20 hmotnosti Mesiaca. Pomocou Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu bol v podobnej vzdialenosti objavený pás aj okolo Epsilon Eridani.

Druhý pás asteroidov leží vo vzdialenosti 20 AU od Epsilon Eridani (čo je približne vzdialenosť Uránu od Slnka). Obsahuje približne rovnaké množstvo hmoty ako Mesiac.

Tretí, ľadový prstenec, známy už dávnejšie, sa rozprestiera 35 až 100 AU od hviezdy. Podobný útvar je aj v našej Slnečnej sústave a nazýva sa Kuiperov pás. Ľadový prstenec okolo Epsilon Eridani však obsahuje 100 krát viac hmoty. Podľa výpočtu teoretikov vyzeral Kuiperov pás vo veku 850 mil. rokov podobne. Počas 4 miliárd rokov bola väčšina jeho materiálu vymetená mimo Slnečnú sústavu, alebo do jej vnútorných častí v udalosti, ktorá sa volá posledné veľké bombardovanie. Je možné že aj Epsilon Eridani zažije v budúcnosti podobné bombardovanie a bude sa vyvíjať podobne ako Slnečná sústava.

Medzi jednotlivými pásmi sa nachádzajú medzery, ktoré sa dajú najlepšie vysvetliť prítomnosťou planét. Tie ich gravitačne formujú podobne ako Saturnove mesiace jeho prstenec.

Tvar prstencov zodpovedá prítomnosti troch planét s hmotnosťami Neptúna až Jupitera. Najvnútornejšia planéta v blízkosti vnútorného pásu už bola objavená. Hviezdu pravdepodobne obieha po značne excentrickej dráhe (e = 0,7), aj keď nové pozorovania takúto dráhu vylučujú, lebo inak by planéta vnútorný prstenec už dávno vymietla.

Dráha druhej planéty musí ležať v blízkosti druhého pásu asteroidov a tretia vo vzdialenosti približne 35 AU tesne pred Kuiperovým pásom Epsilon Eridani. Kľúčom k objaveniu týchto planét sú ďalšie pozorovania. Je možné, že medzi hviezdou a vnútorným pásom asteroidov sa nachádzajú aj ďalšie menej hmotné planéty.(zdroj:www.spaceflightnow.com)