Prvá misia na odstraňovanie vesmírneho odpadu na svete

  • Marcel Škreka | 2 Január 2021
    Slnečná sústava
ClearSpace-1 zachytáva hornú časť Vespy
ESA podpísala kontrakt za 86 miliónov € s priemyselným tímom vedeným švajčiarskym start-upom ClearSpace SA a objednala si nezvyčajnú službu: odstránenie časti vesmírneho odpadu z obežnej dráhy.

V roku 2025 má ClearSpace vypustiť prvú aktívnu sondu na odstraňovanie trosiek: ClearSpace-1. Sonda sa priblíži, zachytí a zlikviduje hornú časť Vespy (Vega Secondary Payload Adapter) z európskej rakety Vega. Tento objekt bol ponechaný na orbite, z ktorej mal byť neskôr odstránený.

Platenie za zmluvu o poskytovaní služieb namiesto priameho obstarávania a vykonávania celej misie, predstavuje pre ESA nový spôsob podnikania. Je plánovaný ako prvý krok pri založení nového komerčného sektoru vo vesmíre.

Spolu s čiastočným zakúpením misie prispieva ESA aj kľúčovými technológiami pre let vyvinutými v rámci iniciatívy agentúry Clean Space. Patria sem pokročilé navádzacie, navigačné a riadiace systémy, ktoré budú navádzať robotické ramená určené k zachyteniu Vespy.

Zatiaľ všetky stretnutia na orbite sa uskutočnili pomocou priameho navádzania a riadenia človekom. U vesmírneho odpadu takáto navigácia nie je možná.

Prvé zachytenie a likvidácia vesmírneho objektu predstavuje nesmierne náročnú úlohu. S pribúdajúcim počtom satelitov bude však ich odstraňovanie nevyhnutné. Zabráni sa tak ich kolíziám, ktoré by mohli výrazne zvýšiť počty vesmírneho odpadu.

Pri rýchlostiach na dráhe okolo Zeme môže aj skrutka spôsobiť rozsiahle poškodenie fungujúceho satelitu alebo vesmírnej lode. Preto je potrebné tieto predmety aktívne odstraňovať.

Táto „odťahová služba“ bude určená predovšetkým na čistenie obežných dráh s najpočetnejším výskytom trosiek, ktoré by pre budúce misie už nemuseli byť bezpečné.

Plán do budúcnosti spočíva v opakovanom odstraňovaní trosiek, ale aj v prípadnom servise na obežnej dráhe. Podobné technológie tiež umožnia opravu aktívnych satelitov, čím sa predĺži ich životnosť. V budúcnosti by sa tento projekt mohol vyvinúť až k montáži, výrobe a recyklácii na obežnej dráhe.

Spoločnosť ClearSpace založená skúseným tímom výskumníkov zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Lausanne vedie priemyselný tím, zahŕňajúci spoločnosti z niekoľkých európskych krajín: Švajčiarska, Českej republiky, Nemecka, Švédska, Poľska, Spojeného kráľovstva, Portugalska a Rumunska.

S hmotnosťou 112 kg je Vespa svojou veľkosťou blízky malému satelitu, zatiaľ čo jeho relatívne jednoduchý tvar a robustná konštrukcia z neho robia prvý vhodný cieľ, než sa pri nasledovných misiách pristúpi k väčším a náročnejším úlovkom.

Misia ClearSpace-1 bude najprv kvôli uvedeniu do prevádzky a kritickým testom umiestnená na obežnú dráhu nižšiu ako 500 km, potom prejde na cieľovú obežnú dráhu, kde zachytí cieľový objekt pomocou štyroch robotických ramien. Sonda spolu so zachyteným objektom Vespa potom klesnú na nižšiu obežnú dráhu a následne zhoria v atmosfére.



(zdroj:www.esa.int)