Prvý súkromný kozmodróm je vo výstavbe

  • Marcel Škreka | 15 Júl 2009
    Kozmonautika
V kamennej púšti Nového Mexika, asi 80 km severne od mesta Las Cruces, začala 20. júna 2009 výstavba prvého súkromného kozmodrómu, odkiaľ budú do vesmíru štartovať vesmírni turisti. V plánoch je zahrnuté všetko potrebné pre návštevníkov, taktiež hangáre a pristávacia dráha s dĺžkou 3 km.

Veľmi zaujímavá je odletová hala, ktorá tvarom pripomína veľkú raju. Ak nenastanú žiadne problémy, bude celý komplex dokončený za 1,5 roka. Z kozmodrómu budú do kozmu štartovať lietadlá spoločnosti Virgin Galactic, ktorú založil Richard Branson. Finančne ku stavbe prispela aj vláda Nového Mexika, ktorá dúfa, že sa tu čoskoro rozvinie turistický ruch.

Lety za hranice vesmíru budú prebiehať v dvoch fázach. Samotné vesmírne plavidlo Space Ship Two (SS2) bude štartovať pripojené pod lietadlo White Knight Two (WK2). To bude SS2 vynášať do viac ako 15 km výšky, kde sa od seba oddelia. WK2 sa vráti na letisko a SS2 bude chvíľu padať voľným pádom. Keď dosiahne dostatočnú rýchlosť, piloti naštartujú motor a namieria si to priamo hore. V kozmickom priestore, výške 100 km, sa motor vypne a cestujúci si budú môcť niekoľko minút užívať beztiažový stav a kochať sa pohľadom na našu planétu aj hviezdy. Potom začne SS2 pomaly klesať a piloti ho navedú na kĺzavú zostupovú dráhu. Vesmírne plavidlo pristane podobne ako súčasné raketoplány Space Shuttle.

A koľko taký výlet "za hranice všedných dní" bude stáť? Jedna letenka stojí 200 000 dolárov. Túto čiastku už zaplatilo viac ako 200 budúcich astronautov a niekoľko desiatok tisíc ľudí je už zaregistrovaných ako ďalší záujemcovia.(zdroj:www.astro.cz)