Ako je všeobecne známe, vysokoenergetické kozmické žiarenie je produkované pri výbuchoch supernov. Po dlhej ceste vesmírom narážajú kozmické lúče rýchlosťou svetla na molekuly vzduchu v zemskej atmosfére. Pri tejto interakcii vznikajú kaskádové spŕšky rôznych druhov častíc.Ukázalo sa však, že výbuchy supernov negenerujú pozorované vysokoenergetické žiarenie gama dosahujúce hodnoty rádovo v PeV (Petaelektrónvolt = 1015 eV). Nový výskum naznačuje, že namiesto supernov sú za takto vysoké energie zodpovedné husté hviezdokopy obsahujúce hviezdy typu O a B.
Predpokladá sa, že kozmické lúče s energiou pod 1 PeV pochádzajú z našej Galaxie. Zostáva však otázka, aké urýchľovače ich môžu produkovať?
Hviezdokopy zložené z hviezd zrodených následkom výbuchov supernov môžu obsahovať masívne hviezdy typu O a B, ktoré sú po stovkách natesnané v oblastiach s priemerom menším ako 108 ly (svetelných rokov).
Hviezdy spektrálneho typu O sú najhmotnejšie. Pri vzájomnej interakcii ich hviezdnych vetrov vznikajú rázové vlny, v ktorých dochádza k akcelerácii častíc.
Kozmické lúče vytvorené pri výbuchoch supernov nemôžu dosiahnuť najextrémnejšie pozorované energie. Silné magnetické polia v hviezdokopách by to ale mohli dokázať.
Zvyšky supernov môžu urýchľovať kozmické lúče na vysoké energie. Nemajú však oblasti, v ktorých by sa častice mohli urýchľovať dostatočne dlho, aby tak dosiahli ešte väčšie energie, ako je tomu u hviezdokôp.
Výskum publikovaný v dvoch prácach vo vedeckých časopisoch Nature Astronomy a Astrophysical Journal Letters je založený na 1343 dňoch meraní pomocou observatória HAWC (High-Altitude Water Cherenkov) v Mexiku. Fyzici na HAWC sledujú kozmické lúče meraním sekundárnych spŕšok častíc generovaných pri interakcii gama lúčov hlbokého vesmíru so zemskou atmosférou.
Zariadenie na HAWC umožňuje zmerať aj náboje sekundárnych častíc v spŕške. Informácie o náboji kombinované s časom zachytenia častíc pomáhajú rekonštruovať aké vlastnosti mali pôvodné lúče gama.
Vedci na HAWC sa chystajú spolupracovať s Southern Wide-field Gamma-ray Observatory (SWGO), ktoré plánuje pátrať po ďalších potenciálnych hviezdokopách na južnej oblohe.
(zdroj:astronomynow.com)