Mesiac vo fáze dorastajúceho neúplného Mesiaca – prvý známy Mesiac a jediný (dlhodobý) mesiac Zeme. Kredit: Lviatour
Väčšina malých, nepravidelne tvarovaných mesiacov obieha po veľkých, eliptických dráhach s vysokým sklonom k rovníku materskej planéty. Mnohé z nich majú tiež retrográdny smer obehu. Ostatné, spravidla veľké mesiace, akým je napríklad aj náš Mesiac, obiehajú prográdnym smerom po približne kruhových blízkych dráhach s malým sklonom k rovine rovníka. Mesiace nemôžu obiehať planétu v ľubovoľnej vzdialenosti, ale len vo vnútri takzvanej Hillovej sféry, oblasti okolo planéty, v ktorej je pohyb častíc viac ovládaný gravitáciou planéty ako gravitáciou Slnka. Viaceré mesiace môžu obiehať aj po tej istej obežnej dráhe, napríklad Saturnove mesiace Tethys, Telesto a Calypso zdieľajú rovnakú orbitu. Takéto mesiace sa nazývajú koorbitálne. Dva mesiace si svoje obežné dráhy môžu dokonca navzájom vymeniť – príkladom sú opäť Saturnove obežnice, Epimetheus a Janus.
Trojica Saturnových mesiacov na rovnakej orbite – Tethys (Kredit: NASA / JPL), Telesto a Calypso (Kredit: http://saturn.jpl.nasa.gov/). Nepravidelné mesiačiky Telesto a Calypso obiehajú v libračných bodoch oveľa hmotnejšej Tethys.
Vzhľadom na fakt, že sú mesiace pomerne malé, majú aj nízku gravitáciu, a preto nie sú schopné udržať si hustú atmosféru. Výnimku tvorí Titan. Mesiace so sopečnou aktivitou si atmosféru neustále dopĺňajú chemickými prvkami zo svojho vnútra, tie však postupne unikajú do okolitého priestoru. Vzhľadom na to, že prírodné družice majú len planéty vzdialenejšie od Slnka ako je Venuša, ich povrchové teploty bývajú spravidla veľmi nízke. Výnimku tvorí len vulkanický mesiac Io. V blízkosti vulkánov na ňom dosahujú teploty 1 230 °C, čo sú najvyššie namerané teploty na povrchu pevného telesa v slnečnej sústave. Na iných častiach mesiaca, ďaleko od sopiek, však povrchové teploty klesajú až na −153 °C. Najvyššiu priemernú povrchovú teplotu, −20 °C, má Mesiac a vďačí za to svojej blízkosti k Slnku. Rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami mesiacov sú veľké, pretože majú zvyčajne riedku či žiadnu atmosféru a neobsahujú na svojich povrchoch kvapalnú vodu, ktorej veľká tepelná kapacita dokáže teplotné rozdiely vyrovnávať.
Io, mesiac s najvyššími povrchovými teplotami v slnečnej sústave, za čo vďačí búrlivej sopečnej činnosti. Kredit: http://photojournal.jpl.nasa.gov
Planétka Ida a jej mesiačik Dactyl. Kredit: NASA/JPL
Pluto a tri z piatich jeho mesiacov. Kredit: http://hubblesite.org/