Rozpad kométy C/2019 Y4 ATLAS

  • Marcel Škreka | 12 Máj 2020
    Slnečná sústava
Kométa C/2019 Y4 (Atlas) zobrazená pomocou HST 20. a 23. apríla Kredit: NASA, ESA, D. Jewitt (UCLA) and Q. Ye (University of Maryland)
Nádej, že kométa C/2019 Y4 známa ako ATLAS môže zjasnieť tak, aby bola viditeľná voľným okom, sa rozplynula po tom, čo začala slabnúť a amatérsky astronóm Jose de Queiroz potvrdil, že došlok jej rozpadu na niekoľko menších častí. HST zhotovil 2 obrázky ukazujúce, ako sa kométa s priemerom 180 m rozpadla na viac ako 30 kusov približne o rozmeroch domu.

Jej zjav sa počas dvoch dní zmenil tak výrazne, že bolo ťažké sledovať jednotlivé fragmenty, ktoré výrazne menili svoju jasnosť.

Rozpad komét je známy jav, ale dochádza k nim rýchlo a nepredvídateľne. Obrázky kométy C/2019 Y4 zhotovené pomocou HST môžu pomôcť objasniť ako k rozpadu kométy došlo.

Väčšina rozpadajúcich sa komét nie je dostatočne jasná, aby boli pozorovateľné. Takto výrazné a jasné rozpady sa udejú jen raz alebo dvakrát za desaťročie.

Kométa C/2019 Y4 ATLAS bola objavená 29. decembra 2019 prístrojom Asteroid Terrestrial-impact Last Alert Systems – ATLAS. Aktuálne sa nachádza vnútri obežnej dráhy Marsu. To čo z kométy ostalo, preletí 23. mája popri Zemi vo vzdialenosti 115 milión km a 31. mája budú zvyšky kométy najbližšie pri Slnku.

(zdroj:astronomynow.com)