Rusko rozmiestňuje časti obrovského ďalekohľadu v Bajkalskom jazere

  • Valentín Korinek | 17 Apríl 2021
    Svet fyziky
Podvodný neutrínový ďalekohľad bol v Bajkalskom jazere spustený do hĺbky 750-1 300 metrov . (© Sputnik / KirillShipitsin)
Ruskí vedci nedávno spustili jeden z najväčších podvodných ďalekohľadov na svete, aby nahliadli hlboko do vesmíru z nedotknutej vody jazera Bajkal. Hlboký podvodný ďalekohľad sa stavia od roku 2015 a je určený na pozorovanie neutrín.

Ďalekohľad s názvom Bajkal - GVD bol ponorený do hĺbky 750 - 1300 metrov, asi štyri kilometre od brehu jazera. Neutrína sa dajú odhaliť len veľmi ťažko a voda je na to účinným prostriedkom.

Plávajúce observatórium sa skladá z častí (klastrov) tvoriacich akúsi reťaz. Každá časť (viď obrázok) má sférické sklo a k nemu pripevnený modul z nehrdzavejúcej ocele. Vedci pozorovali, ako sa moduly opatrne spúšťajú do mrazivých vôd cez obdĺžnikový otvor v ľade.

Neutrínový ďalekohľad má rozmery pol kubického kilometra. Podľa vedcov by sa o niekoľko rokov mal rozšíriť až na jeden kubický kilometer. Bajkalský ďalekohľad bude súperiť s Ice Cube (obrovské observatórium neutrín pod antarktickým ľadom na americkej výskumnej stanici nachádzajúcej sa na južnom póle). Ruskí vedci tvrdia, že ďalekohľad je najväčším detektorom neutrín na severnej pologuli a Bajkalské jazero je nie len najväčšie sladkovodné jazero na svete, ale kvôli svojej hĺbke jediné a preto ideálne na umiestnenie takéhoto observatória.

Pri detekcii neutrín sú sladká voda a jej priezračnosť veľmi dôležité, rovnako aj skutočnosť, že počas roka je na jazere ľadová pokrývka až tri mesiace. Teleskop je výsledkom spolupráce medzi vedcami z Českej republiky, Nemecka, Poľska, Ruska a Slovenska.


Popis k videu:

Bajkalské podvodné neutrínové observatórium – GVD



(zdroj:phys.org)

Galéria obrázkov k článku

Umelecká predstava rozmiestnenia častí GVD
Plánované rozmiestnenie tzv. klastrov častí ďalekohľadu (habr.com)
InstituteforNuclearResearch, RAS
AgenceFrance-Presse